Hogyan lehet kezelni a COPD-t?
A COPD kezelés célja a betegek panaszainak az enyhítése, az életminőségük javítása és a tüdőfunkció romlásának megállítása vagy lehetőség szerinti lassítása. Erre gyógyszeres és nem gyógyszeres lehetőségek állnak a rendelkezésünkre.
Dr. Dózsa Izabella tüdőgyógyászt a tünetekről és kezelésről kérdeztük.Kapcsolódó cikkünk
Milyen tünetekből ismerhetjük fel a COPD-t?
COPD kezelése gyógyszerekkel
A COPD kezelése során használatos szerek szétválaszthatóak a megelőzésre, a tünetek súlyosbodásának megszűntetésére szolgáló készítményekre. Utóbbiak közé tartoznak a váladékoldók vagy az antibiotikumok. A megfelelően választott gyógyszerelés mérsékeli a panaszokat, javítja a fizikai terhelhetőséget, ritkítja az akut fellángolások gyakoriságát és súlyosságát.
Megelőző/Fenntartó kezelés
A COPD kezelése során megelőző vagy fenntartó gyógyszereket a rosszullétek tüneteinek megelőzésére használjuk, illetve az állapot rosszabbodásának megakadályozása miatt. Ezek a gyógyszerek napi gyakorisággal, egyszer vagy kétszer alkalmazandóak, sokszor életen át tartó alkalmazással. Hatása hosszútávon érezhető, azonban elhagyásuk a tünetek kiújulását, felerősödését eredményezi.
Hörgőtágítók
A kezelése során alkalmazott hörgőtágítók könnyítik a beteg számára a be- és kilégzést. Több oxigénhez juttatja a szervezetet és csökkenti a tüdő feszülését. Ezeket a gyógyszerek napi rendszerességgel alkalmazandóak megelőző, vagy fenntartó kezelésre, de a gyors hatású szerek alkalmazhatóak rohamoldó szerként is.
Használatos hörgőtágító típusok:
- béta-receptorokat izgató szerek
- antikolinerg szerek (általában inhalációs formában használatos)
- xantinszármazékok (ezeket a teofillin tartalmú szereket többnyire tabletta, kúp esetleg injekció formájában használjuk).
Sok esetben hatásmechanizmusú és hatástartamú hörgőtágítók kombinációja kerül alkalmazásra, mert együttes használatuk esetén fokozódik a hörgőtágítás mértéke, tovább javulhat a légzésfunkció, így a beteg állapota is, és kevesebb mellékhatás várható.
Gyulladáscsökkentők
Legtöbbször inhalációs formában kerülnek alkalmazásra a szteroid tartalmú készítmények. Ezekkel a gyógyszerekkel sikerülhet az akut gyulladásokat megszüntetni, melyek a beteg állapotát súlyosbítja. A gyulladáscsökkentőket általában inhalációs formában juttatjuk a szervezetbe a kevesebb mellékhatás elkerülése érdekében. Súlyos esetben viszont tablettában vagy injekcióban alkalmazzuk.
Rohamoldó kezelés
A hirtelen jelentkező és fokozódó panaszok esetén gyors segítséget adhatnak a rohamoldó szerek, melyek a hörgők gyors tágítását eredményezik, így idő nyerhető, amíg az orvosi segítség megérkezik, illetve a korábban használt gyógyszerek kifejtik hatásukat.
A rohamoldó szerek:
- béta-receptorokat izgató szerek
- antikolinerg szerek (inhalációs formában alkalmazhatóak)
- xantinszármazékok (általában tabletta, kúp vagy injekció formájában érhetőek el).
Jelentkezzen be kivizsgálásra
Nem gyógyszeres kezelés
Oxigénterápia
Az oxigén-kezelés a legfontosabb nem-farmakológiai terápia. Akkor alkalmazandó, amikor a vér oxigéntartalmának nagymértékben és tartósan csökken. Légszomj, fulladás ezt nem indokolja önmagában. A terápia beállítása kórházi körülmények között történik, amit a beteg az otthonában folytat.
Dohányzás mellőzése
Dohányos betegeknél a tüdőfunkció romlását, illetve a betegség rosszabbodását csökkenteni lehet a dohányzásról való leszokással. Erős függőség esetén fontos, hogy pulmonológiai rendelésen elérhető nikotinpótló készítményeket alkalmazzunk.
Rehabilitáció
A légzésrehabilitáció a farmakoterápiával egyenértékű gyógyeljárás a COPD különböző súlyossági csoportjaiban. A kezeléstől várható, hogy a vízszintes terepen, enyhe fizikai terhelésre jelenjelentkező nehézlégzés csökkenjen, a beteg általános állapota és terhelhetősége javuljon.
A COPD rehabilitáció olyan program, amelyet a tüdőgyógyász szakorvos és a kapcsolódó szakterületek orvosai közösen állítanak össze. Ennek fontos eleme a megfelelő légzési technika elsajátítása és egy elfogadható terhelhetőségi szint elérése.
A COPD a légzőrendszer krónikus, progresszív funkcióvesztéssel járó betegsége és, az esetek 20-50%-ában, kóros mértékű testsúlycsökkenéssel is jár. Az alultápláltság korrekciója a fenntartó kezelésének fontos eleme: bizonyítottan javítja a betegek életminőségét és túlélését.
Jelentkezzen be kivizsgálásra