COVID-19 fertőzés tünetei, lefolyása
A koronavírus cseppfertőzéssel terjed, és az alsó légutakban okozza a fő problémát. A COVID-19 fertőzés kezdeti tünetei egybeesnek az influenza és egyéb légúti fertőzés tüneteivel.
Milyen tünetei vannak a COVID-19 fertőzésnek?
A koronavírus fertőzés elsődlegesen a tüdőt támadja, de ahhoz is hozzájárulhat, hogy a szervezet túlzott immunválaszt produkáljon, ami fokozza a gyulladást szerte a testben.
A COVID-19 fertőzés leggyakoribb tünetei lehetnek:
- Láz, hőemelkedés, hidegrázás
- Köhögés (jellemzően száraz)
- Nehézlégzés, légszomj
- Krónikus fáradtság
- Izomfájdalmak
- Fejfájás
- Íz- és szagérzés elvesztése
- Torokfájás
- Orrdugulás vagy orrfolyás
- Hányinger, hányás
- Hasmenés
- Zavarodottság, tudatzavar
- Tanulási nehézségek
A maradandó tüdőkárosodás leggyakrabban a súlyos betegeknél alakul ki, akik már kórházi ellátásra, gyakran oxigénre is szorulnak. Azonban akár a tünetmentesség, vagy enyhe-mérsékelt tünetek után is kialakulhatnak szervi elváltozások, ezért mindenképpen kellő odafigyeléssel, fokozatosan szabad csak visszatérni a korábbi életritmushoz. Ha napokkal, hetekkel, vagy akár hónapokkal később is tapasztal nehézlégzést, köhögést, krónikus fáradtságot, érdemes kivizsgáltatni.
Bejelentkezés COVID-19 fertőzés utáni kiterjesztett tüdőgyógyászati szakorvosi vizitre
A koronavírus fertőzés lefolyása
A koronavírus-fertőzés az erekre is káros lehet, a kórokozó által a szervezetben létrejött erős gyulladásos válasz fokozza a vérrögök képződésének kockázatát. Az erekben kialakult vérrögök mellett a betegnél akár hosszabb ideig sem jelentkezik panasz, majd a vérrög hirtelen leszakadása miatt végzetes kimenetelű tüdőembólia is bekövetkezhet. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa elmondta, hogy mit jelezhet a covid után köhögés és milyen vizsgálattal lehet megelőzni a súlyos szövődményeket.Kapcsolódó cikkünk
Covid után köhögés - tüdőembóliát jelez?
A fertőzés lefolyását tekintve több csoportot is megkülönböztet a szakirodalom:
- Tünetmentesség
- Enyhe/mérsékelt lefolyás
- Súlyos lefolyás
A COVID-19 fertőzést követő negyedik-ötödik napon tapasztalhatóak az első tüneteket, melyek általában a hirtelen felszökkenő magas láz, fejfájás, nehézlégzés és száraz köhögés, íz és szaglásvesztés. Az ötödik-hatodik nap környékén az addigi száraz köhögést felváltja a hurutos, fullasztó érzéssel járó köhögés. A test hőháztartása felborul, a magas láz nem akar elmúlni, és kialakulhat tüdőgyulladás is. Néhány esetben a tünetek olyan súlyossá válnak, hogy a betegnek intenzív ellátásra van szüksége.
Különösen veszélyeztetettek a krónikus betegséggel / betegségekkel élők, mint a cukorbetegek, szív-érrendszeri betegek, tüdőbetegek, asztmások, neurológiai betegek.
A fertőzés általában a tünetek megjelenésétől még 7-14 napig kimutatható a szervezetben, azonban gyakoriak a megmaradó tünetek, amik a fokozott fizikai aktivitás vagy a megfelelő kezelések hiányában tovább súlyosbodhatnak, és további szövődmények alakulatnak ki.
Mikor érdemes orvoshoz fordulni?
Post-Covid még hetekig, akár hónapokig is panaszkodnak általános fáradtságra, izom- vagy ízületi fájdalmakra még akkor is, ha a vírus csak enyhe lefolyású volt. Ilyenkor javasolt további vizsgálatokkal kiszűrni az esetleges szervi elváltozásokat, és tudatosan, fokozatosan visszatérni a korábbi aktív mindennapokhoz.
A COVID-19 fertőzés aktív szakaszában nem szabad sportolni vagy aktív fizikai tevékenységet végezni, az utána lévő 2-3 hétben pedig nagyon lassan fokozatosan szabad csak elkezdeni aktívan mozogni. A korábbi fittség visszaállítása akár hónapokba is beletelhet, de amennyiben továbbra is nehézlégzést, gyors pulzusemelkedést, mellkasi- vagy hátfájást, krónikus fáradtságot tapasztal, intenzív sportolás előtt ajánlott a COVID-19 fertőzés utáni tüdőgyógyászati és/vagy kardiológiai kivizsgálás.
Bejelentkezés COVID-19 fertőzés utáni kiterjesztett tüdőgyógyászati szakorvosi vizitre