Gyógytorna

Utolsó módosítás:2024.11.06 13:40

Az orvoshoz kerülő COPD-s betegek jelentős része már nem tud lépést tartani hasonló korú egészséges személlyel sík terepen sem, illetve gyakran még kényelmes séta közben is meg kell állnia pihenni. A terhelésre jelentkező nehézlégzés miatt a COPD-s betegek kerülik a fizikai aktivitást, amely az izmok elgyengüléséhez, leépüléséhez, a fizikai terhelhetőség csökkenéséhez (dekondicionálódáshoz) vezet. Vannak olyanok, akik alacsony FEV1 érték ellenére is fizikailag aktívak maradnak, és vannak olyanok is, akik viszonylag jó légzésfunkciós paraméterek mellett sem fulladnak még kis mértékű fizikai terhelésre is.

Az elveszett tüdőkapacitással ellentétben, a fizikai terhelhetőség csökkenése megfordítható, és a kondicionáló tréningek segítségével az életminőség jelentősen javítható. A rendszeres tréninget fokozatosan kell elkezdeni. Eleinte elegendő 5-10 perc könnyű séta vagy kerékpározás a szobakerékpáron. Ha ez gond nélkül megy, akkor hetente 5 perccel lehet emelni a terhelésen. A cél az, hogy napi 40 percet tudjunk sétálni vagy kerékpározni. Szükség esetén ez napi 2x20 percre felosztható. A test többi izmának, elsősorban a kar és a törzs izmainak a kondicionálásához célszerű gyógytornász segítségét igénybe venni.

A rendszeres fizikai terheléssel végzett légzésrehabilitáció egyik legnagyobb előnye, hogy a hozzászokás és a tapasztalat révén segít elkerülni az enyhébb nehézlégzéssel járó rosszulléteknél fellépő félelemérzést, illetve pánikrohamot.

Online Bejelentkezés

Nagy Abonyi András

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.