A COPD-s beteg legnagyobb kincse a levegő: így segít a légzőtorna
Az idei COPD világnap – amely minden év november harmadik szerdájára esik – a spirometriás vizsgálat jelentőségére, valamint a tüdőfunkciónak az életminőségre és egészségi állapotunkra gyakorolt kedvező hatásaira hívja fel a figyelmet. Ennek kapcsán kérdeztük Nagy Abonyi Andrást, a Tüdőközpont gyógytornászát, aki a COPD-s betegek légzőtornájának műhelytitkairól is beszélt.
Rejtélyes légzőszervi tünetek – vajon terhelési asztma okozza?
Mi lehet a közös pont a síró kisgyermek köhögési rohama, a tinédzser tornaórai kifulladása és a busz után sietve kilépő felnőtt nehézlégzése között? Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy ezek a tünetek akár egyéb asztmás jel nélküli terhelési asztmát is jelenthetnek.
Légúti panaszok: ezekre számíthat óvoda- és iskolakezdéskor
Hivatalosan is elkezdődött a 2024-25-ös tanév, és ezzel együtt a légúti vírusszezon is. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakembere szerint a felső légúti fertőzések általában nem igényelnek különleges kezelést, és attól sem kell megijedni, ha a kicsinyek a szokottnál többet betegek az őszi-téli szezonban.
Kinőheti-e az asztmát a gyermek?
Amikor egy gyermeknél asztmát diagnosztizálnak, számos kérdés merül fel a szülőkben. Ezek egyike, hogy vajon kinőhető-e a betegség. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermek tüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus orvosa szerint bár a tünetek kamaszkorra valóban látványosan javulhatnak, ez azonban nem jelenti azt, hogy a gyermek végleg búcsút inthet légúti betegségének.
Óriási pusztítást végezhet az e-cigaretta a kamaszok tüdejében
Elektromos cigaretta túladagolása miatt csaknem egy hétig volt élet-halál között a Heim Pál Kórházban egy tizenéves fiú, aki bár lekerült a műtüdőről, még nem tudható, hogy roncsolt tüdejével mennyire tud teljes életet élni. Dr. Hidvégi Edit, a Tüdőközpont tüdőgyógyász, gyermek tüdőgyógyásza szerint a serdülő korosztályban egyre vonzóbbak az elektromos cigaretták, amelyek valós veszélyeit többnyire alábecsülik a fiatalok.
Az asztma elleni gyógyszereket nyaraláskor se hagyja otthon!
A nyári vakáció és a gondtalan pihenés könnyen arra csábíthat, hogy elengedjük a gyeplőt, és megfeledkezzünk asztma kezelési tervünkről. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont allergológus és klinikai immunológus, gyermek tüdőgyógyász szakembere azt tanácsolja az érintetteknek, hogy nyáron is az előírtak szerint szedjék asztma gyógyszereiket még akkor is, ha nincsenek tüneteik.
Milyen típusai vannak az inhalátoroknak?
Az inhalátorok kulcsfontosságú szerepet játszanak a különböző légúti betegségek, például az asztma és a COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség) kezelésében. Dr. Somogyi Éva, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, csecsemő- és gyermekgyógyász szakembere összegezte a gyógyszerbelélegző készülékekkel kapcsolatos tudnivalókat.
Vízipipa, a fesztiválszezon kedvence: valóban egészségesebb alternatíva?
Becslések szerint világszerte 100 millió ember használ napi rendszerességgel vízipipát. A különleges ízek, az akár órákig tartó szertartásszerű használat olyan közösségi élményt nyújt, ami miatt a vízipipázás a fesztiválok, házibulik kedvenc időtöltésévé vált a fiatalok körében is az elmúlt két évtizedben. Dr. Somogyi Éva, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvosa azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy a vízipipa nem tekinthető a cigaretta biztonságos alternatívájának.
Tüsszögés, köhögés és nehézlégzés? Autóklíma is okozhatja!
Még nem érkezett meg az igazi kánikula, de egyre többször nyomjuk be az autóklímát, hogy komfortosabban érezzük magunkat vezetés közben. Tudta, hogy a rosszul karbantartott autóklíma is megbetegítheti, vagy akár asztmás tünetet is okozhat? Dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont tüdőgyógyász, allergológusa azt is elmondja, miért érdemes időben gondoskodni a szellőzőrendszer tisztításáról.
Szívproblémát is jelezhet a nehézlégzés
Mellkasi folyadékgyülem akkor alakul ki, amikor folyadék halmozódik fel a tüdő és a mellkasfal közötti térben. Mint dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont tüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus orvosa elmondta, a pleurális folyadékgyülem kialakulásának egyik leggyakoribb oka a pangásos szívelégtelenség.