Asztma tünetei gyerekeknél
A felnőttekkel szemben a gyerekek nem tudják pontosan leírni, ha valamilyen egészségügyi problémájuk, panaszuk van. Legtöbbször csak azt mondják, hogy nem érzik jól magukat. Dr. Somogyi Éva gyermek tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa összefoglalta, hogy szülőként mire figyeljünk, melyek lehetnek az asztma tünetei gyerekeknél.
COPD várható élettartam: a BODE index megmutatja?
A COPD krónikus betegség, mely nem gyógyítható, de az állapotromlás idejében megkezdett kezeléssel lelassítható. A diagnózis kapcsán a betegek elsőként az életkilátásaikról szeretnének biztosat tudni. Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát ezzel kapcsolatban kérdeztük.
Összehasonlító táblázat a COVID-19 oltásról
Gyakran felmerülő kérdés a napokban, melyik COVID-19 elleni oltás adható különféle betegséggel élőknek. Ezért készítettünk egy összehasonlító táblázatot a COVID19 oltásokról.A táblázat a jelenleg rendelkezésünkre álló hivatalos alkalmazási előírásokból származó információkat tartalmazza.
FONTOS! Ezek általános irányelvek, mindenkinél egyedileg az oltó orvosnak kell mérlegelnie és szakmai döntést hoznia az olthatóságról - ide értve, hogy mit jelent az adott illetőnél a "fellángolás", az "egyensúly", a "jelentős eltérés".
Légúti fertőzések és asztma: fokozott kockázat
A légúti fertőzések, mint az influenza és a koronavírus is belobbanthatják sz asztmás tüneteket. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont főorvosa elmondta, hogy mire figyeljenek a betegek.
COVID-19 utáni légszomj? Diffúziós kapacitásméréssel is vizsgálható!
A post-COVID, vagyis a koronavírus-fertőzés után jelentkező elhúzódó tünetek sokakat érintenek. A korai felismerés és kezelés segít megelőzni a további állapotromlást. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa elmondta, hogyan segíti a diffúziós kapacitásmérés a még pontosabb diagnózist, COVID-19 utáni légúti tünetek esetén.
Szellőztetés – télen is fontos!
A hideg miatt télen kevesebbszer nyitunk ajtót, ablakot, pedig légcserére ebben az időszakban is ugyanolyan, vagy még nagyobb szükségünk van, mint más évszakokban. Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa elmondta, hogy melyek a szellőztetés szabályai és miért különösen fontos most, koronavírus-járvány idején.
Asztma gyógyszer és magas vérnyomás: ha a két betegség együtt jár
A magasvérnyomás betegség kezelését szolgáló egyes gyógyszerek szedése miatt rosszabbodhat az asztma, de vajon kell-e félni attól, hogy az asztma gyógyszerek megemelik a vérnyomást? Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa elmagyarázta, hogy mire kell figyelni a kezelés során.
Asztma esetén kérjük-e a koronavírus elleni oltást?
Az életkor mellett a krónikus betegségek megléte jelent fokozott rizikót, ilyen esetben a koronavírus-fertőzés lefolyása súlyosabb lehet. Sokan azonban épp meglévő betegségeik miatt bizonytalanok az oltással kapcsolatban. Dr. Potecz Györgyi allergológus, tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa elmondta, hogy melyek az érvényben lévő ajánlások az asztmásokra vonatkozóan.
Elhúzódó köhögés – ezek a gyakori kiváltó okai
Köhögés gyakran jelentkezik a téli időszakban, légúti betegségek jól ismert kísérő tünete. Ilyen esetben a felépülést követően el is múlik idővel. Aggodalomra az elhúzódó köhögés ad okot, különösen, ha egyéb tünetek is jelentkeznek mellette. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológust, a Tüdőközpont orvosát arról kérdeztük, mi okozhatja, és mikor forduljunk orvoshoz panaszainkkal.
Koronavírus-fertőzés után: ilyen tünetek esetén javasolt a kivizsgálás
A jelenlegi adatok szerint, 2020 december elején az országban közel 70 ezren gyógyultak meg a koronavírus-fertőzésből, ám úgy tűnik, hogy a valódi, teljes felépülés sokaknál még hosszabb időt vesz igénybe. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont orvosa a fertőzés akár hetekig vagy hónapokig is tartó tüneteiről és azok kezeléséről beszélt.