Szűrővizsgálatok a tüdő egészségéért
A betegségek korai felismeréséért rendszeres szűrővizsgálatokkal tehetünk a legtöbbet. Idejében megkezdett kezeléssel az esetek többségében lelassítható az állapotromlás folyamata, vagy akár teljes gyógyulás is elérhető. A tüdőbetegségek szűrésére alkalmas vizsgálatokat dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa ismertette.
Mit kell tudni az inhalációs szteroidokról?
A inhalációs kortikoszteroidok olyan gyulladásgátló gyógyszerek, amelyek segítenek a légzési rendellenességek, bizonyos hörgőbetegségek kezelésében. Leggyakrabban például az asztma és a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) terápiájában használatos. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont főorvosának segítségével áttekintjük az alkalmazásukkal kapcsolatos fontosabb tudnivalókat.
Így zajlik az asztma kivizsgálása
Elhúzódó vagy visszatérő köhécselés, száraz köhögés? Köhögőrohamok az éjszaka folyamán vagy a hajnali órákban? Sípoló légzés, mellkasi feszülés, terhelésre jelentkező nehézlégzés? Ha a felsorolt tünetek közül akár több is jelentkezett Önnél, és hosszabb ideje fennáll, akkor felmerülhet az asztma gyanúja. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa összefoglalta, hogy mire számítsunk a kivizsgálás során.
Örökletes enzimhiány is okozhat COPD-t
A COPD elsődleges és leggyakoribb kiváltó oka a dohányzás, ám emellett más okokból is kialakulhat a betegség. Dr. Dózsa Izabella tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa elmondta, hogy a betegség megjelenésében közrejátszhat foglalkozási ártalom vagy elhanyagolt asztma, de egy örökletes enzimhiány is.
Kevés gyerek használja megfelelően az asztma inhalátort
Az asztma kezelésében fontos szerepe van a gyógyszert lokálisan, a hörgőkbe juttató eszköznek. A gyógyszerbelélegző készülékek segítségével a hatóanyagok a tüdőbe jutnak, így helyileg tudják kifejteni hatásukat. Ehhez azonban az inhalációs eszközöket megfelelően kell használni. Dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa elmondta, hogy milyen következményei lehetnek, ha erre nem fordítunk kellő figyelmet.
Légmell fiatal korban – sportolhat, repülhet, búvárkodhat-e a beteg?
Ha az intenzív növekedés időszakában lévő kamasz vagy fiatal felnőtt spontán légmell miatt kórházba kerül, pár napon belül rendszerint maradandó elváltozás nélkül fel is épül. Ám a betegben és a szülőkben is számos kérdés marad az ijesztő és váratlan eset után. Ezeket segít megválaszolni dr. Hidvégi Edit gyermek és felnőtt tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa.
Csomó a tüdőben - nem csak daganatot jelezhet!
Kell-e aggódnunk, ha a röntgen vagy CT leleten a szoliter csomó vagy kerekárnyék kifejezés látható? Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa elmagyarázta, hogy mit jelezhet.
Nemdohányzó Világnap: fókuszban a tüdő egészsége
Minden év május 31-én az Egészségügyi Világszervezet (WHO) arra kéri az embereket, hogy legalább ezen a napon ne gyújtsanak rá. Világszerte számos figyelemfelhívó kampányt szerveznek a világnap kapcsán, melyek az aktív és passzív dohányzás súlyos szövődményeire figyelmeztetnek. Ezekről beszélgettünk dr. Dózsa Izabella tüdőgyógyász, allergológussal, a Tüdőközpont orvosával.
Mennyi esélyem van rá, hogy asztmás legyek?
Ha a szüleim vagy a testvérem asztmás, vajon én is az leszek? Ha gyermekként nem jelentkeztek a tüneteim, később már nem kell aggódnom? Az asztma kialakulásával kapcsolatban dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológust, a Tüdőközpont orvosát kérdeztük.
Asztmás roham gyermekkorban-megelőzhető?
A gyermekkori asztma tüneteinek felismeréséről, a diagnózisról és kezelésről dr. Somogyi Éva gyermek tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa mondja el a legfontosabb tudnivalókat.