
Mi okozhat elhúzódó köhögést gyermekkorban?
A bölcsődébe, óvodába járó gyerekek közt nem ritka, hogy akár több héten át is köhögnek. Az elhúzódó köhögés lehet egy légúti betegség következménye, ám komolyabb problémákra is utalhat. A gyakori kiváltó okokról dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát kérdeztük.

Asztmásként sem kell lemondania a téli szabadtéri sportokról
Szánkózás, korcsolyázás, síelés, hóember építés, hógolyózás – a téli, hűvösebb hónapok számtalan lehetőséget kínálnak arra, hogy ne a négy fal közé zárkózva töltsük az évnek ezt az időszakát. A fizikai aktivitás és a hideg levegő miatt azonban a téli szabadtéri sportok külön odafigyelést igényelnek az asztmások esetében, mivel ez a két tényező súlyosbíthatja a tüneteiket. Arról, hogy mire fontos figyelni, dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát kérdeztük.

Asztmás vagyok, életem végéig gyógyszert kell szednem?
Az asztma a légutak krónikus gyulladásával járó betegség. Nem gyógyítható, de jól beállított gyógyszeres kezeléssel a legtöbb beteg lényegében tünetmentessé tehető. Emiatt az érintettekben felmerül a kérdés, hogy meddig lesz szükségük az asztmaellenes szerekre, abbahagyhatják-e valaha a gyógyszerek szedését?
Asztmásoknak érdemes D-vitamint is szedni!
D-vitamin hiányos gyerekek és felnőttek esetében rosszabb tüdő légzésfunkciós értékeket és gyakoribb asztmás rohamokat figyeltek meg. A „napfény” vitamint azért is érdemes pótolni, mert szedésével az asztma gyógyszerek hatékonysága is növelhető.
Sokarcú betegség: november 15. a COPD Világnapja
Az idei világnap a betegség kezdeti, gyakran elbagatellizált tüneteire, a korai diagnózis fontosságára és arra is felhívja a figyelmet, hogy a COPD nem csak a dohányosok betegsége.
Hogyan lehet biztonságosan csökkenteni az asztma gyógyszereket?
Az asztma nem gyógyítható, de megfelelően beállított gyógyszeres kezeléssel a betegség tüneteit minimálisra lehet csökkenteni. A lépcsős kezelési terv lehetővé teszi, hogy a terápiát bizonyos idő elteltével módosítsuk, a korábban szedett gyógyszereket csökkentsük. Mitől függ, hogy kinél és mikor jön el az a pillanat, amikor kevesebb gyógyszer is elegendő a tünetmentességhez?

5 tünet, amivel orvoshoz kell fordulni!
Hosszabb ideje fennálló köhögést több betegség, például krónikus hörghurut, asztma, allergia is okozhat, de tüdőgyulladás, tüdőrák kezdeti jele is lehet. A panaszok összefügghetnek krónikus arcüreggyulladással is. A mielőbbi orvosi kivizsgálás tehát nagyon fontos, de semmiképpen sem halasztható, ha magas láz társul a köhögés mellé, erős légszomj, vagy véres köpet is jelentkezik.

Párás időben fokozódnak az asztmás panaszok
A párás levegő mellett az időjárási frontok, a hideg, vagy a szeles idő is kedvezőtlenül befolyásolhatja a betegek állapotát.
Komplex asztma-kezelés
Az egyik leggyakoribb krónikus légzőrendszeri megbetegedés az asztma. Mint szinte minden krónikus betegségre, az asztmára is jellemző, hogy az idő előrehaladtával a tünetek erősödnek, a beteg állapota évek hosszú sora alatt romlik. A megfelelő kezeléssel nem csak a mindennapi élet válhat tünetmentessé, de jelentősen lassítható illetve megállítható az állapot romlása is.

Mikor lehet csökkenteni az asztma gyógyszereket?
Az asztma krónikus légúti betegség, mely nem gyógyítható, de megfelelően beállított gyógyszeres kezeléssel tünetmentességet lehet elérni. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a betegnél egyszer beállított kezelést ne kellene módosítani! A félévenként javasolt orvosi kontroll alkalmával szükség szerint emelhető, de akár csökkenthető is a gyógyszerek mennyisége.