Születés előtt megelőzhető az asztma gyerekeknél?
Megfelelő kezelés hiányában, az asztma komplikációkat okozhat a várandósság időszakában. A személyre szabott terápia azonban nemcsak a kismama és a magzat egészsége miatt fontos, de a későbbi években további kedvező hatásokkal járhat. A témával kapcsolatban dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont főorvosát kérdeztük.
5 gyakori tévhit a COPD-ről
A COPD nem ritka betegség. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint 3,23 millió halálesetet okozott 2019-ben, ezzel a harmadik vezető halálok a világon. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyásszal, a Tüdőközpont főorvosával a COPD-vel kapcsolatos egyéb gyakori tévedéseket vettük górcső alá.
Ultrahang a tüdőgyógyászatban?
A tüdőgyógyászatban használt szűrővizsgálatok közül a légzésfunkció, mellkasröntgen vagy mellkasi CT a legismertebbek. Az ultrahang alkalmazására kevésbé gyakran kerül sor, pedig gyorsan elvégezhető és fontos információkat árul el a beteg állapotáról. Dr. Hidvégi Edit gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa elmondta, hogy milyen esetben segíti a diagnózist.
Újdonságok és innovatív megoldások a pulmonológiában
Az idei évben második alkalommal megrendezett Prima Medica Szakmai Napon a tüdőgyógyászat területét érintő újdonságokról hallhattak érdekességekről, újdonságokról magas szakmai színvonalú előadások keretén belül az érdeklődők.
Allergia, asztma, reflux és ekcéma: így teszik tönkre a pihenést
Horkolás, éjszakai köhögés, zavaró bőrtünetek, viszketés – a különböző betegségek tüneteitől is függ, hogy kipihenten ébredünk-e reggel. Arról, hogy az asztma, allergia és egyéb atópiás betegségek hogyan befolyásolják az alvásunk minőségét, dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, gasztroenterológus, a Tüdőközpont orvosa nyilatkozott.
Elhúzódó köhögés gyerekeknél: asztma miatt?
A gyerekeknél gyakori, hogy egy légúti betegséget követően a köhögés elhúzódik. Akár egy-két héttel a felépülést követően még előfordulhat ez a tünet. A légúti betegség kapcsán kialakuló gyakori köhögés azonban asztma jele is lehet. Dr. Somogyi Évát, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyászát arról kérdeztük, hogy mikor gyanakodjunk asztmára gyerekeknél.
Vajon megfelelően kezelt az asztmája?
Ha használom a gyógyszereket és nincsenek tüneteim, akkor igen a válasz, gondolhatjuk. A kérdés valójában ennél összetettebb, a lényeget röviden dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont orvosa foglalja össze.
Nem csak légúti betegségek esetén segít a légzőtorna
Krónikus légúti betegségben szenvedők számára, tüdőgyulladás utáni rehabilitációban, sőt a dohányosok, mozgásszegény életmódot folytatók és a sportolók tüdőkapacitás növelésében is fontos szerepet játszhat a légzőtorna, melyről Nagy Abonyi András, a Tüdőközpont gyógytornásza számolt be részletesebben.
Csecsemőkorban is kialakulhat asztma
Az asztma első tünetei jellemzően 5 éves kor előtt jelentkeznek a gyerekeknél. A nagyobbaknál sem mindig egyszerű a szülőnek beazonosítani az asztma tüneteit, de honnan ismerhetjük fel a csecsemőkori asztmát? A kérdést dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa válaszolta meg.
EVALI – tüdőgyulladáshoz és influenzához hasonló tüneteket okoz
2019-ben a CDC vizsgálatba kezdett annak felderítésére, hogy mi okozhatja az elektromos cigaretta használattal összefüggő kórházi esetszámok meredek emelkedését. A betegek számos légúti tünetre panaszkodtak, köztük légszomjra, köhögésre és mellkasi fájdalomra. Mindannyiuk esetében a közös pont, hogy az elmúlt három hónapban elektromos cigarettát használtak. Az azóta már EVALI néven ismert betegségről dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát kérdeztük.