
Újabb betegség az e-cigarettával összefüggésben: popcorn tüdő
A Bronchiolitis obliterans, más néven popcorn tüdő, egy légzőszervi betegség, amely a tüdő hörgőit érinti. A gyulladás következtében a légutak károsodnak, majd hegesedés jelenik meg. Az elváltozás kialakulása egy olyan vegyszerhez köthető, mely többek közt az e-cigarettában is megtalálható. A betegség tüneteiről dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa nyilatkozott.

Mi a viharasztma?
A viharasztma tünetei jelentkezhetnek tavasszal vagy nyáron, amikor sok pollen van a levegőben, és a meleg, száraz, szeles időjárást hirtelen vihar, zivatar váltja fel. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont főorvosa összefoglalta, hogy mire kell figyelniük az allergiásoknak, asztmásoknak ilyen esetben.

Asztma roham vagy pánikroham?
Számos dolog válthat ki asztmás rohamot, beleértve a stresszt is. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa elmondta, hogy mi a kapcsolat a stressz és az asztma között.

Az allergiája és a munkahelye miatt is lehet asztmás
Asztma felnőttkorban is kialakulhat. Kutatások szerint a két leggyakoribb kiváltó oka a munkahelyi környezet és a meglévő légúti allergia. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont főorvosa elmondta, hogy milyen tünetek kapcsán forduljunk orvoshoz.

Erre figyeljünk, ha táborozni indul asztmás gyermekünk!
Jól beállított kezelés mellett az asztmás tünetek nem fogják zavarni a táborozást, de odafigyelést igényel a gyermek részéről, hogy a gyógyszereit megfelelő módon tárolja és az előírt adagolás szerint használja. Dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa néhány gyakori hibalehetőségre hívja fel a figyelmet.

Tüdőáttét: ezért fontos a primer tumor kutatás
A daganatos megbetegedések nem minden esetben okoznak tünetet, vagy a tünetek nem utalnak egyértelműen a betegségre, ezért az érintettek már csak az áttétek megjelenésekor fordulnak orvoshoz. Dr. Pádi Éva a Tüdőközpont onkológusa, az onkológiai fájdalmak csillapításának specialistája elmondta, hogy milyen lehetőségek léteznek a tüdőáttét kezelésére és arról is beszélt, hogy miért fontos a primer tumor kutatás elvégzése.

Antibiotikum szedés asztma mellett?
Gyakori kérdés asztmások körében, hogy ha antibiotikumra van szükség, azt vajon biztonsággal szedhetik-e az asztma gyógyszerek mellett. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa elmondta, hogy mi a teendő ilyen esetben.

Végzetes is lehet az asztmás roham
Bármilyen életkorban kialakulhat az asztma. A szervezet sokáig képes kompenzálni a krónikus betegség tüneteit, ezért sokan nem veszik komolyan a fulladással, légszomjjal is járó kezdeti jeleket. Pedig egy súlyos roham során az asztma akár végzetes is lehet. A tünetekről, kivizsgálásról és a kockázatokról dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa nyilatkozott.

Ez a betegség veszélyezteti, ha elmúlt 40, asztmás és dohányzik
Az asztma-COPD overlap (ACO) esetében a betegnél egyaránt jelentkeznek mindkét betegség jellemzői. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont orvosa elmondta, hogy a betegség felismerése azért nagyon fontos, mert az érintettekre jellemző rosszabb életminőség és a panaszok gyakoribb fellángolása csak speciális, mindkét betegségre egyaránt ható terápia segítségével kezelhető.

Asztma: érdemes pulzoximétert használnom?
Az asztma súlyosbodása vagy asztmás rohama alatt előfordulhat, hogy a beteg vérében alacsonyabb az oxigénszint. Gyakori kérdés, hogy érdemes-e ezért az asztmás betegeknek a véroxigén mérésére alkalmas pulzoximétert használniuk? A választ dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont főorvosa adta meg.