
Így zajlik a köhögés kivizsgálása
Az elhúzódó köhögéssel együtt élni nem kellemes, az életminőséget is befolyásolja, ha nem tudunk pihentetően aludni és nappali tevékenységeinket megszakítják a gyakori köhögő rohamok. Ha ilyen panaszaink vannak, fontos orvoshoz fordulni, hogy kiderítsük, mi okozza. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa elmondta, hogyan zajlik a köhögés kivizsgálása.

Asztma és influenza: megelőzés és teendők betegség esetén
Az asztmás betegeknél az influenza növelheti az asztmás rohamok kockázatát, és esetükben nagyobb a szövődmények, így a tüdőgyulladás kialakulásának kockázata is. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa elmondta, hogy mire figyeljenek ebben az időszakban a betegek.

Ezért kell komolyan venni az omikron variánst
Korábban írtunk róla, hogy a WHO „aggodalomra okot adó” változatnak minősítette a koronavírus omikron variánsát, az elmúlt időszakban azonban több helyen is olvashattuk, hogy enyhébb tüneteket okoz. A Reuters, napokban megjelent cikke azonban továbbra is fokozott óvatosságra int. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyásszal, a Tüdőközpont főorvosának segítségével értelmezzük az ellentmondásosnak tűnő híreket.

Poszt-covid tüdőfibrózis
Ha a koronavírus-fertőzést követően köhögés és légszomj jelentkezik, fontos, hogy mielőbb tüdőgyógyászhoz forduljunk. Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa elmondta, hogy a tünetek hátterében a koronavírus következtében kialakult elváltozás, poszt-covid tüdőfibrózis is állhat, mely idejében megkezdett kezelés nélkül krónikus betegséggé is válhat.

Hurutos csecsemő: nem megfázás, hanem reflux
Szörtyögő hangként lehet leginkább leírni, amikor a csecsemőnél hurutos tünetek jelentkeznek. Ilyen esetben nem biztos, hogy légúti fertőzéssel van dolgunk, érdemes reflux irányába is vizsgálódni – hívja fel a figyelmet dr. Hidvégi Edit gyermekgyógyász, gasztroenterológus, tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa.

Omikron variáns: amit eddig tudunk róla
Az Egészségügyi Világszervezet november végén „aggodalomra okot adó” változatnak minősítette a koronavírus új, B.1.1.529, közismert nevén omikron variánsát. A mutáció dél-afrikai felfedezése óta még nagyon rövid idő telt el, de a fokozott érdeklődésre reagálva dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosának segítségével összefoglaljuk, amit jelenleg tudunk az omikron mutációról.

Tanácsok az éjszakai köhögés csillapításához
Az éjszakai köhögés nagyon zavaró és kimerítő tud lenni, hiszen emiatt éjszaka aludni sem tudunk. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont orvosának segítségével praktikus tanácsokat adunk az éjszakai köhögés csillapítására.

7 kérdés a COPD-ről – felmérés a COPD Világnap kapcsán
A COPD Világnap alkalmából elkészült a Szinapszis Piackutató és Tanácsadó Kft. 500 főt megszólaltató, kvantitatív kutatása a Tüdőközpont megbízásából, amely a magyar felnőttek krónikus obstruktív tüdőbetegséggel, vagyis COPD-vel kapcsolatos ismereteit mérte fel. Az eredményekkel kapcsolatban dr.Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosának véleményét, tapasztalatait kérdeztük.

Milyen vitaminokat szedjek asztmásként?
Ha egyes vitaminokból hiányállapot alakul ki a szervezetünkben, az hozzájárulhat bizonyos elváltozások megjelenéséhez, de a már meglévő betegségek tünetei is fokozódhatnak. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont főorvosát arról kérdeztük, hogy milyen vitaminokat javasolt szedni asztmás betegeknek.

Köhögés okai: hörghurut, reflux, vagy allergia is kiválthatja
Ha a köhögés csillapítása, a hurutoldás nem hoz megoldást, valamilyen egyéb kiváltó ok is lehet a háttérben. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont főorvosa elmondta, hogy ilyen esetben a köhögés okai nemcsak a tüdőt érintő, hanem akár fül-orr-gégészeti, gasztroenterológiai vagy kardiológiai betegségek is lehetnek.