A COPD-s beteg legnagyobb kincse a levegő: így segít a légzőtorna

A COPD-s beteg legnagyobb kincse a levegő: így segít a légzőtorna

Utolsó módosítás:2024.11.20 08:55

Az idei COPD világnap – amely minden év november harmadik szerdájára esik – a spirometriás vizsgálat jelentőségére, valamint a tüdőfunkciónak az életminőségre és egészségi állapotunkra gyakorolt kedvező hatásaira hívja fel a figyelmet. Ennek kapcsán kérdeztük Nagy Abonyi Andrást, a Tüdőközpont gyógytornászát, aki a COPD-s betegek légzőtornájának műhelytitkairól is beszélt.

Online Bejelentkezés

Nagy Abonyi András

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.

Edzésben egy minőségibb életért

–A páciensek holisztikus megközelítésében az edzés szó is sokszínű jelentésárnyalattal bír. Általánosságban a fizikai állapot javítását, izmok és csontok erősítését, a szív- és érrendszer hatékonyságának javítását és immunrendszerünk erősítését értjük alatta. Persze, aki rendszeresen mozog, az tudja, hogy a mozgást botorság lenne kizárólag a fizikumot érintő előnyökkel jellemezni, hiszen elévülhetetlen szerepe van a mentális egészség szempontjából is. Sokan meglepődnek, amikor munkám kapcsán megemlítem, hogy ahogy testünk minden izomcsoportját, úgy a légzésben részt vevő izmokat is edzésben kell tartanunk. A légzés gyakorlása, a tüdő és légutak átszellőztetése, a rekeszizom tréningje és a légzési segédizmok erősítése az egészséges emberek számára is rendkívül hasznos, ám a légúti betegek rehabilitációjában egyenesen elengedhetetlen – tudtuk meg Nagy Abonyi Andrástól.

A légzőtorna jelentősége a COPD terápiájában

A COPD (Chronic Obstructive Pulmonary Disease, azaz Krónikus Obstruktív Tüdőbetegség) a hörgőklégzőtorna beszűkülésével és a tüdőszövet átépülésével járó progresszív betegség, amely hosszú évek alatt alakul ki, és mire fény derül rá, a betegek súlyosabb tünetekkel érkeznek hozzánk. A COPD-s betegek komplex megközelítést igényelnek, kezelésük főbb sarokköveit a gyógyszeres kezelés, az életmódváltás (táplálkozási állapot javítása, gyógytorna, fizikai aktivitás fokozása), valamint a légzőtorna és mellkasi fizioterápia alkotják, mellyel a tünetek csökkentése, a terhelhetőség javítása és a légzésfunkció romlásának lassítása a cél. Fontos, hogy a sokszor igen leromlott fizikumú betegek a napi tevékenységekhez szükséges aktivitásukat megőrizve, megfelelő életminőséget élhessenek, és elkerülhessék a súlyosabb szövődményeket.

–A COPD-s beteg számára a légzés komoly kihívást jelentő feladat, ami élete minden apró részletét befolyásolhatja.  A nehézlégzés, fulladás érzés kezdetben elsősorban fizikai terhelésre jelentkezik, az állapotromlással azonban nyugalmi helyzetben is gondot okoz. Ez annyit tesz, hogy még a legegyszerűbb teendők elvégzése, az ágyból történő felkelés, a cipő felvétele, vagy a lakásban megtett pár lépésnyi séta is kihívást jelentő feladattá tornyosul, hiszen esetükben a beszűkült hörgők és a tüdő légzési felületének csökkenése akadályozza a normális gázcserét – magyarázza Nagy Abonyi András. A betegek tüdeje általában felfújt (hiperinflált) állapotban van, ami a jellegzetes hordó alakú mellkas kialakulását eredményezi, és jelentős mértékben rontja a rekeszizom funkcióját, valamint az oxigénfelvételt is. Gyógytornász szakemberként az állapotfelmérést követő, egyénileg megtervezett és kialakított kezelésekkel a beteg légzőizmainak erősítése, a légzőizmok és a légzési segédizmok működésének összehangolása, valamint a légzés hatékonyságának növelése, ezáltal a nehézlégzés csökkentése a célom. A gyakorlatok fontos részét képezik az ún. kontrollált légzéstechnikák, melyekkel javulhat a rekeszizom mozgása, csökken a légzésszám és a légzési ciklust is optimalizálhatjuk – ezeken keresztül pedig kevesebbet fullad a beteg és a szorongása is mérséklődik. A COPD-s betegek esetében meg kell még említenem, hogy speciális nehézséget jelent – a hörgők és a légutak irritációja miatt képződött – túlzott nyáktermelés is, ami megnehezíti a levegő kifújását és a mély levegővételt is. A légzőtorna ezen az állapoton is javít: a már meglévő váladék mobilizálása és kiürítése mellkasi fizioterápiával, illetve különféle légúttisztító technikák alkalmazásával (poszturális drenázzsal, a mellkas vibrációjával, erőltetett kilégzési technikával) segíthető elő, melytől a tüdőfunkció javulása várható.

Fontos a jó kondíció is

– Megfigyelhető, hogy a COPD-s beteg a terhelésre jelentkező nehézlégzés miatt igyekszik kerülni a fizikai aktivitást, sokat ül, ami értelemszerűen kondíciójának romlását eredményezi. A súlyosbodó COPD-vel járó súlycsökkenés és alultápláltság pedig a tüdőfunkció további károsodásához, és alacsony fizikai terhelhetőséghez vezet. A légzésrehabilitáció fontos eleme tehát az alsó és felső végtag fejlesztését magába foglaló állóképességfejlesztő tréning, valamint izomerőt növelő tréning is – mondja Nagy Abonyi András, aki egyúttal kiemeli a COPD-s beteg számára nyújtott táplálkozási támogatás jelentőségét is.

Téma szakértője

  • Specialitások:
    • Légzőtorna, légzésterápia
    • COPD
    • Asztma 
    • Poszt Covid Szindróma
    • Rekeszizom tréning
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Kedves Doktornő! 33 éves, ereje teljében lévő férfiember volnék. 2016. augusztusában munkavégzés közben lettem rosszul. Egyik pillanatról a másikra ágynak estem, láz, nehéz légzés, köhögés voltak a tüneteim. Felkerestem háziorvosom, akinek javaslatára clarithromycint kezdtem szedni. Állapotom nem javult, 3 nap múlva egy köhögő roham után furcsa zörejt észleltem a tüdőm bal oldalán. Terhelésre nagyon fulladtam, izzadtam. Újra felkerestem a háziorvosom, aki azonnal beutalt a körzetünkbe tartozó kórház sürgősségi osztályára. Mellkasröntgenen bal oldalon kisméretű transparentiacsökkenést találtak, ami pneumóniának felelt meg a leírás alapján. Antibiotikum váltást javasoltak (Avelox receptet kaptam) és hazaküldtek. Másnap reggel rémült hangon hívott egy főorvos, hogy jól vagyok-e, küldjön-e mentőt? vagy azonnal be tudok-e menni a sürgősségire? Részletesebb tájékoztatást nem kaphattam telefonon, így én is megrémültem. Megérkezett az előző napi vérvétel eredménye (Haemoculturát vettek, ami pozitív lett - Gram poz. coccus, Legionella Ag vizsgálat is volt, ami negatív lett) Röntgen: "bal oldali sinusok lekerekítettek vs. minimális mennyiségű pleurális folyadék miatt. Bal alsó lebenyen kb. 50x30mm-es területen köteges, inhomogén transparentia csökkenés ábrázolódik. Belgyógyászati osztájra helyeztek. 7 napig tartózkodtam itt, augusztus közepéig. Kombinált antibioticus terápiát alkalmaztak (ceftriaxon és klarithroycin) expectorans mellett. Kontroll laboratóriumi vizsgálatában a gyulladásos markerek normalizálódtak, mellkasfelvételen az infiltratum is regrediált. Hazaengedtek, még 1 hét pihenőt javasoltak. 1 hónap múlva voltam kontrollon, ahol a röntgen negatív lett. 2 hónap múlva, október közepén újra panaszok jelentkeztek (éjszakai izzadás bal oldalamon - 2-3 pólócsere, ágynemű csere éjszaka, reggeli köpet nélküli köhögés, mellkas bal oldalán szúró érzés, hátul lapockán hideg érzés), ezért újabb kontrollra jelentkeztem. Eredmény: Mellkasfelvételen kóros nem igazolódott, laboratóriumi eredményei is jók. Pneumóniára, légúti infectiora utaló klinikum nincs. Próbáltam elfogadni ezt az állapotot. Hónapok elteltével fokozatosan csökkent az izzadásos, mellkas szúrásos, lapockán hideg érzetes tüneteim mértéke. 2017. áprilisában ismét elmentem egy átfogó kontorollra egy másik intézménybe, ahol minden eredményem újra negatív lett. 2017 nyár elejére teljesen meg is szűntek a tüneteim. Pár hete a szabadban dolgoztam egész nap, fújt a szél és azóta újra előjött a szúró érzés a mellkasom bal oldalán, a hideg "idegen test" érzet a lapockámnál a hátam bal oldalán, reggelente száraz köhögésem erősödik. Rétegesen öltözködöm, mégis ha kilépek a szabadba rögtön érzékenyebbnek érzem magam, már lélegzetvételnél is. A fent leírtak alapján kérném a tanácsát, hogy milyen irányba induljak? Mit érdemes ebben az esetben vizsgálni? Hol érdemes vizsgáltatni? Megtisztelő válaszát, visszajelzését előre is nagyon köszönöm! Üdvözlettel: Sándor
    Sándor

    dr. Hidvégi Edit PhD

    tüdőgyógyász
    Kedves Sándor!

    Mivel a tüdőgyulladása több, mint egy éve lezajlott, azt követően 3x is kiadtak negativ tüdő röntgen leletet, nem valószínű, hogy avval lenne összefüggésben. A Gram pozitiv coccus fertőzés egyébként is nyomtalanul meggyógyul az antibiotikus kezelésre. Ha Legionella, vagy más úgy nevezett atípusos baktérium fertőzése lett volna, akkor még feltehető lenne, hogy az maradt vissza a sejtekben megbújva. Ez utóbbiak nagyon jól gyógyulnak klaritromicin kezelésre.
    Az egyéb tünetek megbeszélése csak személyes kikérdezés és vizsgálat során lenne lehetséges, ezért arra biztatom, ha panaszai vannak, keresse fel a területileg illetékes tüdőgondozót, vagy jelentkezzen be szakrendelésemre a Budai Allergiaközpontba.

    Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit
    pulmonológus szakorvos

    Kapcsolódó oldalak