A COPD-s beteg legnagyobb kincse a levegő: így segít a légzőtorna
Az idei COPD világnap – amely minden év november harmadik szerdájára esik – a spirometriás vizsgálat jelentőségére, valamint a tüdőfunkciónak az életminőségre és egészségi állapotunkra gyakorolt kedvező hatásaira hívja fel a figyelmet. Ennek kapcsán kérdeztük Nagy Abonyi Andrást, a Tüdőközpont gyógytornászát, aki a COPD-s betegek légzőtornájának műhelytitkairól is beszélt.
Online Bejelentkezés
Nagy Abonyi András
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.
Edzésben egy minőségibb életért
Online Bejelentkezés
Nagy Abonyi András
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.
–A páciensek holisztikus megközelítésében az edzés szó is sokszínű jelentésárnyalattal bír. Általánosságban a fizikai állapot javítását, izmok és csontok erősítését, a szív- és érrendszer hatékonyságának javítását és immunrendszerünk erősítését értjük alatta. Persze, aki rendszeresen mozog, az tudja, hogy a mozgást botorság lenne kizárólag a fizikumot érintő előnyökkel jellemezni, hiszen elévülhetetlen szerepe van a mentális egészség szempontjából is. Sokan meglepődnek, amikor munkám kapcsán megemlítem, hogy ahogy testünk minden izomcsoportját, úgy a légzésben részt vevő izmokat is edzésben kell tartanunk. A légzés gyakorlása, a tüdő és légutak átszellőztetése, a rekeszizom tréningje és a légzési segédizmok erősítése az egészséges emberek számára is rendkívül hasznos, ám a légúti betegek rehabilitációjában egyenesen elengedhetetlen – tudtuk meg Nagy Abonyi Andrástól.
A légzőtorna jelentősége a COPD terápiájában
A COPD (Chronic Obstructive Pulmonary Disease, azaz Krónikus Obstruktív Tüdőbetegség) a hörgők beszűkülésével és a tüdőszövet átépülésével járó progresszív betegség, amely hosszú évek alatt alakul ki, és mire fény derül rá, a betegek súlyosabb tünetekkel érkeznek hozzánk. A COPD-s betegek komplex megközelítést igényelnek, kezelésük főbb sarokköveit a gyógyszeres kezelés, az életmódváltás (táplálkozási állapot javítása, gyógytorna, fizikai aktivitás fokozása), valamint a légzőtorna és mellkasi fizioterápia alkotják, mellyel a tünetek csökkentése, a terhelhetőség javítása és a légzésfunkció romlásának lassítása a cél. Fontos, hogy a sokszor igen leromlott fizikumú betegek a napi tevékenységekhez szükséges aktivitásukat megőrizve, megfelelő életminőséget élhessenek, és elkerülhessék a súlyosabb szövődményeket.
–A COPD-s beteg számára a légzés komoly kihívást jelentő feladat, ami élete minden apró részletét befolyásolhatja. A nehézlégzés, fulladás érzés kezdetben elsősorban fizikai terhelésre jelentkezik, az állapotromlással azonban nyugalmi helyzetben is gondot okoz. Ez annyit tesz, hogy még a legegyszerűbb teendők elvégzése, az ágyból történő felkelés, a cipő felvétele, vagy a lakásban megtett pár lépésnyi séta is kihívást jelentő feladattá tornyosul, hiszen esetükben a beszűkült hörgők és a tüdő légzési felületének csökkenése akadályozza a normális gázcserét – magyarázza Nagy Abonyi András. A betegek tüdeje általában felfújt (hiperinflált) állapotban van, ami a jellegzetes hordó alakú mellkas kialakulását eredményezi, és jelentős mértékben rontja a rekeszizom funkcióját, valamint az oxigénfelvételt is. Gyógytornász szakemberként az állapotfelmérést követő, egyénileg megtervezett és kialakított kezelésekkel a beteg légzőizmainak erősítése, a légzőizmok és a légzési segédizmok működésének összehangolása, valamint a légzés hatékonyságának növelése, ezáltal a nehézlégzés csökkentése a célom. A gyakorlatok fontos részét képezik az ún. kontrollált légzéstechnikák, melyekkel javulhat a rekeszizom mozgása, csökken a légzésszám és a légzési ciklust is optimalizálhatjuk – ezeken keresztül pedig kevesebbet fullad a beteg és a szorongása is mérséklődik. A COPD-s betegek esetében meg kell még említenem, hogy speciális nehézséget jelent – a hörgők és a légutak irritációja miatt képződött – túlzott nyáktermelés is, ami megnehezíti a levegő kifújását és a mély levegővételt is. A légzőtorna ezen az állapoton is javít: a már meglévő váladék mobilizálása és kiürítése mellkasi fizioterápiával, illetve különféle légúttisztító technikák alkalmazásával (poszturális drenázzsal, a mellkas vibrációjával, erőltetett kilégzési technikával) segíthető elő, melytől a tüdőfunkció javulása várható.
Fontos a jó kondíció is
– Megfigyelhető, hogy a COPD-s beteg a terhelésre jelentkező nehézlégzés miatt igyekszik kerülni a fizikai aktivitást, sokat ül, ami értelemszerűen kondíciójának romlását eredményezi. A súlyosbodó COPD-vel járó súlycsökkenés és alultápláltság pedig a tüdőfunkció további károsodásához, és alacsony fizikai terhelhetőséghez vezet. A légzésrehabilitáció fontos eleme tehát az alsó és felső végtag fejlesztését magába foglaló állóképességfejlesztő tréning, valamint izomerőt növelő tréning is – mondja Nagy Abonyi András, aki egyúttal kiemeli a COPD-s beteg számára nyújtott táplálkozási támogatás jelentőségét is.
Téma szakértője
- Légzőtorna, légzésterápia
- COPD
- Asztma
- Poszt Covid Szindróma
- Rekeszizom tréning