Az allergiás asztma gyakoribb fiataloknál
A felnőtt és a gyermekkori asztmás tünetek között a kiváltó ok és a betegség lefolyása terén is találunk különbségeket. Dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa elmondta, hogy melyek ezek.
Több dolog is előidézheti és fokozhatja az asztmás tüneteket
Az asztmás betegeknél a légutak krónikus gyulladásban vannak, emiatt fokozottan érzékenyek a különböző külső behatásokra. A dohányfüst, a légszennyezettség, a hideg levegő vagy a fizikai aktivitás is köhögést, nehézlégzést okozhat. Az asztma egyik típusa az allergiás asztma, amikor az allergiás szenzitizáció nemcsak szénanáthás tüneteket, hanem asztmás tüneteket is eredményez. Ilyenkor az allergén pollenek, a házipor, a penészgomba vagy az állati szőrök és hámsejtek belélegzése is okozhat asztmás tüneteket a betegeknél.
Allergiás asztma: fiatalabb korban is egyre gyakrabban fordul elő
Az allergiás asztma több fiatalt érint, a BMC Pulmonary Medicine tanulmánya alapján 40 éves kor körül húzódik a válaszvonal. A finnországi lakosok körében kiküldött kérdőíveket 4173 személy válaszolta meg. Az adatok összesítése alapján az allergiás asztma diagnózisa a fiatalok körében a legmagasabb és az életkor előrehaladtával folyamatosan csökken. A 0-9 éveseknél 70%, őket szorosan követi a 9-19 éves korosztály 62%-kal, de 30-39 év között is 58% az allergiás asztma gyakorisága. A gyakoriság az 50-59 évesek körében volt a legalacsonyabb, 19%. Ebben a korosztályban azonban a nem-allergiás asztma gyakorisága mutatkozott a legmagasabbnak, 1000-ből 2,4 személyt érint, szemben a fiatalabbak 1000 főre jutó 0,7-es gyakoriságával.
A gyerekek kinőhetik az asztmát
Ha felnőttkorban jelentkezik először az asztma, akkor a betegség élethosszig tartó kezelésére kell készülnünk. Ilyenkor ugyanis jelentős változás nem szokott bekövetkezni, a tünetek javulása, megszűnése csak tartós kezeléssel érhető el.
Minél fiatalabb korban jelentkezik az asztma, annál nagyobb az esély arra, hogy a gyermek idővel kinövi a betegséget. Természetesen ilyenkor is szükség van a megfelelő gyógykezelésre, ám az Asthma and Allergy Foundation of America adatai alapján a gyermekek 50%-ánál elmúlnak az asztmás tünetek a serdülőkor végére. Ez elsősorban a nem súlyos asztmás gyerekeknél következhet be, akiknél a családban nincs allergiás beteg – az öröklött hajlam nem növeli a betegség kockázatát – és az asztmás tüneteik inkább csak légúti fertőzések kapcsán jelentkeztek.
Előfordul azonban, hogy a fiatalabb korra megszűnő asztmás tünetek később, felnőttkorban visszatérnek. Az asztmára jellemző túlérzékeny légutak fokozottan reagálnak a külső ingerekre, az asztmát fokozó külső hatásokra, ezért fontos figyelni a tünetekre mert akár több tünetmentes évet követően is megjelenhetnek ismételten az asztmás tünetek. Ilyenkor tanácsos tüdőgyógyászhoz fordulni.
Bejelentkezés gyerekkori asztma kezelésére
Téma szakértője
- gyermekkori asztma
- légzési panaszok
- felnőtt- és gyermekellátás
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Legjobb gyermekorvos
A legjobb gyermekorvos, akivel talalkoztam, okos, felkeszult, lelkiismeretes!