COPD várható élettartam: a BODE index megmutatja?

COPD várható élettartam: a BODE index megmutatja?

Utolsó módosítás:2023.06.06 15:59

A COPD krónikus betegség, mely nem gyógyítható, de az állapotromlás idejében megkezdett kezeléssel lelassítható. A diagnózis kapcsán a betegek elsőként az életkilátásaikról szeretnének biztosat tudni. Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát ezzel kapcsolatban kérdeztük.

A diagnózis időpontja

A beteg életkilátása függ az életkorától és attól, hogy az állapotromlás, a tüdő károsodása milyen mértékű a diagnózis időpontjában. A COPD-nek különböző fokozatai, stádiumai vannak. Légzésfunkciós vizsgálattal pontosan meg lehet mérni, hogy a légzési kapacitásának hány százalékát vesztette már el a beteg. Ennek alapján lehet a 4 stádium valamelyikébe sorolni, és ez meghatározza a kezelési tervet is. Minél korábban kap valaki kezelést, annál jobbak az életkilátásai.

Az orvosi utasítások követése

COPD várható élettartam függ az orvosi utasítások követésétől is.A jó életminőség fenntartása és a várható élettartam növelése érdekében nagyon lényeges a jó orvos-beteg kommunikáció, a beteg együttműködése. Dr. Hidvégi Edit elmondta, hogy ehhez a betegnek meg kell kapnia minden információt a kezelésről, tisztázni kell a mellékhatásokkal kapcsolatos félelmeit, pontosan kell tudnia használni az inhalátort – ehhez oktatással tudunk hozzájárulni. Fontos a nyomonkövetés, a rendszeres kontroll  és az életmódbeli változtatásokra vonatkozó tanácsokat – dohányzás elhagyása, terhelhetőségtől függően rendszeres testmozgás - is követnie kell.

COPD várható élettartam

A diagnózist követő életkilátások mérésére használják szakemberek a BODE indexet. A számításokhoz négy különböző tényezőt értékelnek.

B - BMI - Testtömeg-index

O – Obstrukció, a légúti szűkület mértéke. Légzésfunkcióval a FEV1 érték meghatározása.

D- Diszpnoé – a légszomj mértéke. Korai stádiumban csak terhelésre, később nyugalomban is jelentkezik.

E – Exercise, vagyis testmozgás. A beteg terhelhetőségét méri, 6 perces séta alapján. Az egyes tényezőkre 0-3 közötti pontokat kaphat a beteg (0 legjobb, 3 legrosszabb).

 

Az összesítés alapján minél magasabb a BODE index, annál rosszabbak a beteg kilátásai. A szakemberek azonban egyetértenek abban, hogy a BODE index a pillanatnyi állapotról adhat információt, ami jobb, mintha kizárólag a FEV1 értékre alapozva próbáljuk megbecsülni a COPD várható élettartamot, azonban a több tényező figyelembevételével történő számítás is azt mutatja, hogy a betegség lefolyása rengeteg egyéb, korábban felsorolt – a betegség diagnózisának időpontja, az orvos utasításainak betartása – tényezőtől is függ.

Ezt tehetjük a jobb életkilátásokért

A COPD tünetei  nagyon alattomosan, lassan alakulnak ki, a kezdeti enyhe tünetek kapcsán sokan nem is gondolnak arra, hogy komolyabb problémájuk is lehet a háttérben. A COPD kezdeti tünetei a terhelésre jelentkező fulladás, nehézlégzés és a köhögés. A betegség kialakulásáért döntő százalékban a dohányzás felelős, így amennyiben valaki dohányzik, elmúlt 40 éves, javasolt számára az éveként elvégzett légzésfunkciós szűrés, ahol korai stádiumban felismerhető a betegség és így a COPD-s beteg várható élettartama is növelhető.

Téma szakértője

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Szep jo napot! Tanacsot szeretnek kerni! 28eves vagyok,de mar 2x mutottek a tudomet. Bal es jobb oldalt is.Legmellem volt. Jo meg mindig ezzel szenvedek. Ujra elo jon a ptx .legutobb egy hete fekudtem be par napra,mivel 1 centis levego jott ki. De mar tanacstalan vagyok hogy mitol alakul ki folyamatosan ez nekem,vagy mivel lehetne orvosolni, hogy elmuljon. Varom valaszat! Koszonom
    Helenkàr Andràs

    dr. Hidvégi Edit PhD

    tüdőgyógyász
    Kedves Kérdező!
    Csak alap-vizsgálatok után lehet tanácsot adni, hogy milyen kezelés jöhet szóba, mivel ez az alapbetegségtől is függ.
    Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Tökéletes ellátás

    Rendszeres kontrollokra járok Dr. Hídvégi főorvos asszonyhoz. Most is tökéletes ellátást kaptam, a szokásos kedvesség mellett.

    dr. Hidvégi Edit PhD
    dr. Hidvégi Edit PhD
    gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász, gasztroenterológus