COPD várható élettartam: a BODE index megmutatja?
A COPD krónikus betegség, mely nem gyógyítható, de az állapotromlás idejében megkezdett kezeléssel lelassítható. A diagnózis kapcsán a betegek elsőként az életkilátásaikról szeretnének biztosat tudni. Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát ezzel kapcsolatban kérdeztük.
A diagnózis időpontja
A beteg életkilátása függ az életkorától és attól, hogy az állapotromlás, a tüdő károsodása milyen mértékű a diagnózis időpontjában. A COPD-nek különböző fokozatai, stádiumai vannak. Légzésfunkciós vizsgálattal pontosan meg lehet mérni, hogy a légzési kapacitásának hány százalékát vesztette már el a beteg. Ennek alapján lehet a 4 stádium valamelyikébe sorolni, és ez meghatározza a kezelési tervet is. Minél korábban kap valaki kezelést, annál jobbak az életkilátásai.
Az orvosi utasítások követése
A jó életminőség fenntartása és a várható élettartam növelése érdekében nagyon lényeges a jó orvos-beteg kommunikáció, a beteg együttműködése. Dr. Hidvégi Edit elmondta, hogy ehhez a betegnek meg kell kapnia minden információt a kezelésről, tisztázni kell a mellékhatásokkal kapcsolatos félelmeit, pontosan kell tudnia használni az inhalátort – ehhez oktatással tudunk hozzájárulni. Fontos a nyomonkövetés, a rendszeres kontroll és az életmódbeli változtatásokra vonatkozó tanácsokat – dohányzás elhagyása, terhelhetőségtől függően rendszeres testmozgás - is követnie kell.
COPD várható élettartam
A diagnózist követő életkilátások mérésére használják szakemberek a BODE indexet. A számításokhoz négy különböző tényezőt értékelnek.
B - BMI - Testtömeg-index
O – Obstrukció, a légúti szűkület mértéke. Légzésfunkcióval a FEV1 érték meghatározása.
D- Diszpnoé – a légszomj mértéke. Korai stádiumban csak terhelésre, később nyugalomban is jelentkezik.
E – Exercise, vagyis testmozgás. A beteg terhelhetőségét méri, 6 perces séta alapján. Az egyes tényezőkre 0-3 közötti pontokat kaphat a beteg (0 legjobb, 3 legrosszabb).
Az összesítés alapján minél magasabb a BODE index, annál rosszabbak a beteg kilátásai. A szakemberek azonban egyetértenek abban, hogy a BODE index a pillanatnyi állapotról adhat információt, ami jobb, mintha kizárólag a FEV1 értékre alapozva próbáljuk megbecsülni a COPD várható élettartamot, azonban a több tényező figyelembevételével történő számítás is azt mutatja, hogy a betegség lefolyása rengeteg egyéb, korábban felsorolt – a betegség diagnózisának időpontja, az orvos utasításainak betartása – tényezőtől is függ.
Ezt tehetjük a jobb életkilátásokért
A COPD tünetei nagyon alattomosan, lassan alakulnak ki, a kezdeti enyhe tünetek kapcsán sokan nem is gondolnak arra, hogy komolyabb problémájuk is lehet a háttérben. A COPD kezdeti tünetei a terhelésre jelentkező fulladás, nehézlégzés és a köhögés. A betegség kialakulásáért döntő százalékban a dohányzás felelős, így amennyiben valaki dohányzik, elmúlt 40 éves, javasolt számára az éveként elvégzett légzésfunkciós szűrés, ahol korai stádiumban felismerhető a betegség és így a COPD-s beteg várható élettartama is növelhető.
Bejelentkezés COPD kezelésre
Téma szakértője
- COVID utáni kivizsgálás,
- asztma gyermek és felnőttkorban,
- COPD,
- köhögés,
- reflux,
- étel-allergia,
- laktóz intolerancia,
- felnőtt- és gyermekellátás.
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Tökéletes ellátás
Rendszeres kontrollokra járok Dr. Hídvégi főorvos asszonyhoz. Most is tökéletes ellátást kaptam, a szokásos kedvesség mellett.