Ezért kell komolyan venni az omikron variánst
Korábban írtunk róla, hogy a WHO „aggodalomra okot adó” változatnak minősítette a koronavírus omikron variánsát, az elmúlt időszakban azonban több helyen is olvashattuk, hogy enyhébb tüneteket okoz. A Reuters, napokban megjelent cikke azonban továbbra is fokozott óvatosságra int. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyásszal, a Tüdőközpont főorvosának segítségével értelmezzük az ellentmondásosnak tűnő híreket.
Miért az óvatosság, ha enyhe tüneteket okoz?
Jelenleg úgy tűnik, hogy a korábban vázolt lehetséges forgatókönyvek közül a számunkra kedvezőbb látszik megvalósulni. Az omikron variáns enyhébb megbetegítő képességének ellenére a szakemberek továbbra is a megelőzés (szájmaszk, távolságtartás) fontosságára figyelmeztetnek és javasolják mindenkinek a védőoltás felvételét.
Az eddigi tapasztalatok szerint tehát úgy tűnik, az omikron variáns valóban enyhébb tüneteket okoz. Sokan akár tünetmentesen, vagy torokfájással, orrfolyással, fáradtság érzéssel átvészelik a fertőzést. Tekintettel azonban az omikron rendkívül nagy fertőzőképességére, a fertőzés gyors terjedése miatt egy időben sok lehet a beteg, így számszerűleg mégis magasabb lehet a súlyos betegek aránya. Azon országok, - Németország és Olaszország – tapasztalatai alapján, ahol már elterjedt ez a variáns, főként azok vannak veszélyben, akik nem kérték a koronavírus elleni védőoltást. Az oltások adta megfelelő védettség a betegség tünetmentesen, vagy enyhe tünetekkel történő átvészelésében ennél a variánsnál is jelentőséggel bír – hangsúlyozza dr. Potecz Györgyi.
A megelőző intézkedések betartása azért is lényeges, mert akár az omikron nagyfokú fertőzőképessége miatt könnyen továbbadhatjuk a fertőzést, ami a rizikócsoportba tartozó személyek körében akár súlyosabb tüneteket is kiválthat.
Nem ismerjük a hosszútávú hatásait
A Reuters még egy fontos szempontra felhívja a figyelmet azzal kapcsolatban, hogy miért ne bagatellizáljuk el az újabb variáns jelentőségét. „Még nincs adatunk arról, hogy az omikron fertőzések mekkora hányada végződik elhúzódó tünetekkel és lassú felépüléssel” – figyelmeztetnek a cikkben. A szakemberek ugyanis nem tartják kizártnak, hogy az eddigiekhez hasonlóan az omikronnál is fennáll a poszt-covid lehetősége. A poszt-covid szindróma egy összefoglaló tünetegyüttes – magyarázza dr. Potecz Györgyi. A vírus fertőzés lezajlását követően tartósan, 3-4 héttel később is megmaradó tüneteket nevezzük így, ami egy nagyon széles palettát ölelhet fel.
A poszt-covid szindróma tünetei akár az egész szervezetet érintően is jelentkezhetnek. Okozhat elhúzódó köhögést, csökkent terhelhetőséget, kifulladást, mellkasi fájdalmat. Gyakoriak a szív- és érrendszeri és neurológiai szövődmények is: szabálytalan pulzus, ködös agy, koncentráció- és alvászavar, szaglás- és ízlelésváltozás, vese és májműködés, gyomor- és bélrendszeri tartós eltérés is jelentkezhet.
A poszt-covid tünetek kivizsgálásáról itt olvashat bővebben. >>>
Bejelentkezés poszt-covid kivizsgálásra
Téma szakértője
- COVID utáni kivizsgálás
- asztma
- COPD
- légúti allergia
- krónikus köhögés
- tüdőgyulladás
- allergénspecifikus immunterápia
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Felelősségteljesen a vírus ideje alatt
Felelősségteljesen vállalják a betegeket ebben a vírusos időszakban is. A recepciós hölgy nagyon határozottan, de udvariasan tette a dolgát. A doktornő körültekintően megvizsgált és számomra is érthető módon elmagyarázott mindent. Nagyon köszönöm!