Milyen betegségre utal a felköhögött váladék?

Milyen betegségre utal a felköhögött váladék?

Utolsó módosítás:2024.02.06 13:04

A légúti megbetegedések jellegzetes tünete lehet a légutakban felhalmozódott váladék, ami hurutos köhögés formájában távozik a szervezetből. A váladék mennyisége, a normálistól eltérő színe és állaga egészségi állapotunkról informálhat, és a háttérben meghúzódó betegségre is felhívhatja a figyelmet – tudtuk meg Dr. Tárnok Ildikó, tüdőgyógyásztól, a Tüdőközpont orvosától.

Online Bejelentkezés

dr. Tárnok Ildikó

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A hurutos köhögésről

A légutak felszínét borító nyálkahártya és váladék a szervezet fontos védekező fegyvere a fertőző mikrobák és allergének ellen, amelyek irritálják tüdőnket vagy az orrmelléküregeket. Légúti betegségek, illetve külső-belső ingerek hatására a váladéktermelés fokozódhat, ilyenkor köhögéssel igyekszik szervezetünk megszabadulni tőle, hiszen a felszaporodott váladék ronthatja a gázcserét és felülfertőződéshez is vezethet. A felköhögött váladék színe, állaga és mennyisége széles skálán mozoghat, amit a betegség lefolyása, a napszak vagy a hidratáltsági állapotunk is befolyásolhat.

Mi okozhat kóros köpetürítést?

-A vírusos és bakteriális fertőzések mellett az asztma, allergia, különféle légszennyező anyagok is előidézhetnek produktív köhögést, de hörghurut, COPD vagy tüdőgyulladás esetén is megfigyelhető a fokozott váladéktermelés miatti, köpetürítéssel kísért köhögés. A távozó váladék színe, állaga sokat segíthet a háttérben álló okok felderítésében és diagnosztizálásában – mondja a doktornő, aki néhány jellegzetes példát is megemlít a kóros köpetürítés kapcsán.

Miről árulkodik a felköhögött váladék?

  • Híg, vizes, áttetsző váladék: A váladék normál esetben színtelen, szagtalan, kissé nyálkás állagú. A nagyobb mennyiségű tiszta, híg váladék allergiára utalhat.
  • Sárga vagy zöldes színű, sűrű köpet: Gyulladást jelez, légúti bakteriális fertőzéskor jellemző.
  • Fehéres-átlátszó váladék: Szintén gyulladást, légúti vírusfertőzést jelezhet
  • Fehér, habos váladék: Tüdőödémát kísérő tünet lehet, főleg ha nagyobb mennyiségű és súlyos fulladással jár.Köhögős válasfék
  • Tapadós, üvegszerű köpet: Asztma esetén jelentkezhet.
  • Barna váladék: A tüdőben lerakódott szennyeződések okozzák, dohányosokra jellemző, de cisztás fibrózisban vagy bronchiectasiaban is megfigyelhető.
  • Szürkésfekete köpet: Akut vagy krónikus füstexpozícióra utal, tűzoltóknál és ipari munkát végzők esetében gyakori lehet.
  • Élénk piros, habos köpet: Tüdővérzésben, TBC-ben tapasztalhatjuk.
  • Vércsíkos köpet: Az erőlködéssel járó köhögés jellemző tünete, de tüdődaganatra is figyelmeztethet.
  • Kékes-vörös (szilvalé jellegű), alvadékos köpet: Tüdőinfarktusban jelentkezhet.
  • Rózsaszín köpet: Tüdőödémára utalhat.

Véres köpet

-A legnagyobb ijedelmet az okozza, amikor beteg vért lát a köpetben. Mielőtt azonban legrosszabbra gondolnánk, figyeljük meg a mennyiséget, illetve azt is, hogy egyszeri vagy ismétlődő jelenségről van-e szó! – nyugtat meg mindenkit a doktornő. A felső légúti fertőzésekben jelentkező erős köhögést kísérheti véres köpet, amit az orr vagy a torok kis ereinek sérülése okozhat, és a betegséggel együtt el is múlik. Emésztőrendszeri kórképek, kiugró vérnyomás, helytelenül beállított vérhígító gyógyszerek és orvosi diagnosztikai vizsgálat (pl. hörgőtükrözés) is okozhatnak hasonló panaszokat. A véres köpet továbbá a tüdőgyulladás, tuberkulózis, tüdőembólia, valamint tüdőrák tünete is lehet, de a pontos okok felderítését bízzuk szakorvosra, akit haladéktalanul keressünk fel, ha produktív köhögésünk eredménye rózsaszín vagy véres váladék.

A hurutos köhögés – különösebb kezelés nélkül – sokszor magától elmúlik. A fentebb említett véres köpetürítés, a hosszan elhúzódó köhögés, valamint a köhögéshez társuló légszomj, fulladás, mellkasi fájdalom esetén azonban mindenképpen indokolt az orvos felkeresése – hangsúlyozza dr. Tárnok Ildikó.

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Kb. két hete köhögök, háziorvos antibiotikumot írt fel, de a köhögés nem szűnik, tegnap mellhártyagyulladást állapított meg és újabb antibiotikumot írt fel. A tüdőm néha sípol, a váladék sűrű és zöldes-sárgás, Ventolint kaptam a köhögés könnyítésére. Érdemes lenne felülvizsgáltatnom magam tüdőgyógyász szakemberrel? Köszönöm a választ
Tisztelt Kérdező,
Amennyiben tünetei nem szűnnek az antibiotikum hatására, vagy rosszabbul érzi magát keressen fel tüdőgyógyász szakorvost.
Üdvözlettel:
Budaházi Kata

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos, kommunikatív

A tüdőgyógyász doktronő nagyon alapos és kommunikatív volt, továbbá kedves és segítő. Fél gyógyulás! A recepció profi és segíteni akarnak. Kellő a tisztaság és a környzet, a rend is tökéletes.

dr. Tárnok Ildikó
dr. Tárnok Ildikó
tüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus