Milyen vitaminokat szedjek asztmásként?

Milyen vitaminokat szedjek asztmásként?

Utolsó módosítás:2021.11.23 15:41

Ha egyes vitaminokból hiányállapot alakul ki a szervezetünkben, az hozzájárulhat bizonyos elváltozások megjelenéséhez, de a már meglévő betegségek tünetei is fokozódhatnak. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont főorvosát arról kérdeztük, hogy milyen vitaminokat javasolt szedni asztmás betegeknek.

D-vitamin: több okból is fontos az asztmásoknak

A D-vitaminról már néhány éve tudjuk, hogy nemcsak a csontok épségének megőrzéséért fontos szedni. Az őszi és téli időszakban a hiányállapot megelőzésének érdekében lényeges a D-vitamin pótlás, mert nagymértékben hozzájárul az immunrendszer működéséhez. Az asztmás tünetek fellángolásának gyakori okai a különböző légúti fertőzések – magyarázza dr. Potecz Györgyi. Az immunrendszer támogatásával ezek gyakoriságát csökkenteni lehet, ezáltal az asztmás tünetek felerősödését is meg tudjuk előzni.

C-vitamin: gyulladáscsökkentő és antioxidáns

Légúti betegségek kezelésében már jól ismerjük használatát. Szedése támogatja a felépülést, segíthet lerövidíteni a náthából történő lábadozás idejét. Vizsgálatok szerint segít a légutakat károsító oxidatív stresszt mérsékelni.

Egy kutatás alapján pedig az asztmával járó légutak fokozott érzékenységét és a gyulladást is hatékonyan mérsékli. Egy kis számú résztvevővel zajlott kutatás azt is igazolta, hogy a C-vitamin képes csökkenteni a légutak fizikai aktivitás hatására létrejövő beszűkülését, ezáltal a testmozgás által okozott asztmás tünetek ellen is jótékony hatású lehet.

Az étkezésre és a mozgásra is figyelni kell

A vitaminok mellett az életmód is fontos az asztma kezelésében.Dr. Potecz Györgyi a tápláékkiegészítők szedésével és a vitaminpótlással kapcsolatban kifejtette, hogy fontos mindig az egész képet nézni. Ha a vitaminhiány az egyoldalú, például finomított szénhidrátokban és zsírban gazdag, de rostokban szegény táplálkozás következménye, akkor az általános egészségi állapot érdekében is szükséges ezen változtatni.

A D- és C-vitamin mellett az omega-3 zsírsavak gyulladáscsökkentő szerepét is vizsgálták már több kutatásban is, és kedvező eredményekről is beszámoltak, elsősorban enyhébb vagy közepes erősségű asztmás tünetekkel küzdők esetében.

Ám arra fel kell hívni a betegek figyelmét, hogy a táplálékkiegészítők csak megfelelő étkezés és rendszeres mozgás mellett tudják megfelelően kifejteni a hatásukat. A mozgás szerepe sem elhanyagolható, hiszen a túlsúly mellett is fokozódó asztmás panaszokra lehet számítani, de az elhízott és dohányzó asztmásoknak is több gyógyszerre van szükségük a tünetmentesség eléréséhez. 

Téma szakértője

  • Specialitások:

     

  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Jó napot!!! Nekem egy olyan kérdésem lenne h most volt melkasi nyirokcsomó szövet tanom és arra lenék kiváncsi h mütét után 1 nappal köhögötem fel sárgás köpetett és hogy ez normális e és az is h köhintésnél a tarkomra kisugárzik a fájdalom válaszát elöre is köszönöm.
    Nagy Péter

    dr. Potecz Györgyi

    tüdőgyógyász, allergológus és klinikai Immunológus
    Tisztelt Kérdező,
    A lehető legrövidebb időn belül kérdezze meg a műtétet végző kollégát a problémájáról.
    Üdvözlettel:
    Dr Potecz Györgyi

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Jó úton haladunk

    Dr. Potecz doktornő nagyon segítőkész volt. Próbálta rendszerben nézni a komplex problémámat. Nagyon megnyugtató, hogy több irányban gondolkozott. Hamarosan ismét megyek hozzá, és érzem, hogy jó úton haladunk előre. Nagyon köszönöm!

    dr. Potecz Györgyi
    dr. Potecz Györgyi
    tüdőgyógyász, allergológus és klinikai Immunológus