Nem a tüdőrák a dohányzás legnagyobb kockázata!
Jóval több embert érint, mint a tüdő- és gégerák, mégis kevesebbet hallunk róla. A COPD 2050-re a negyedik leggyakoribb halálok lehet, az érintettek 90%-a dohányos, vagy passzívan szívja a füstöt. Dr. Dózsa Izabella tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa ezért arra figyelmeztet, hogy ne vegyük félvállról a gyakori köhögést, mely a betegség egyik leggyakoribb jele lehet! Kezelés nélkül a COPD természetes lefolyása révén állandósuló és súlyosbodó tüneteket, majd nehézlégzést, fulladást okozhat.
A dohányosok természetesnek veszik, ha köhögnek
Az éjszakai, a reggeli, vagy napközben a terhelés hatására jelentkező köhögést sokan a dohányzás természetes velejárójának vélik, de nem az.
„A tüdőráktól inkább félnek, a tüdőszűrés fontossága is inkább elterjedt a köztudatban. Arról azonban már jóval kevesebb dohányos hallott, hogy – különösen 40-45 év felett – évente részt kellene vennie légzésfunkciós vizsgálaton. A COPD ugyanis így diagnosztizálható.”
Mit mér a légzésfunkciós vizsgálat?
A ki- és belélegzett levegő térfogatát és áramlási sebességét mutatja meg. Elvégzése rövid időt vesz igénybe, fájdalommal nem jár, egy befúvó készülékbe kell kilélegezni megadott erősséggel, a mérést végző asszisztens utasításainak megfelelően. COPD esetén a légutak beszűkülnek, ami először a kilégzésben okoz akadályt: a kiáramló levegő mennyisége és áramlási sebessége is csökken. Ezt a légzésfunkciós vizsgálat eredménye egyértelműen megmutatja.
Miért fontos mielőbb orvoshoz fordulni?
A tüdőben rekedt, egyre növekvő levegőmennyiség valamint a légutak gyulladás következtében kialakult szerkezeti átépülése miatt a légzőrendszer funkciója fokozatosan beszűkül, csökken a légzőfelület, a gázcsere nem tud megfelelően végbemenni. A kezeletlen betegség miatt így az idő előre haladtával már nem csak gyakori köhögés, köpetürítés, hanem erős fáradtság, nehézlégzés, kis fizikai aktivitás hatására is gyors kimerültség jelentkezik.
„Ha a COPD kialakult, mihamarabb kezdjük meg a kezelését. Ma mar sok olyan gyógyszer van, amely csökkenti a hörgő gyulladását, emellett tágítja is a hörgőket és feloldja a váladékot, hogy könnyebben fel lehessen köhögni. A kezelés nyomán a panaszok enyhülnek, hatására a légzésfunkciós értékek is javulhatnak. A dohányzás teljes elhagyása igazoltan pozitív hatást gyakorol a betegség lefolyására. ”
Kapcsolódó oldalak, melyek érdekelhetik Önt |
Bejelentkezés kezelésére: |
Tüdőközpont
|