Szellőztetés – télen is fontos!

Szellőztetés – télen is fontos!

Utolsó módosítás:2021.02.08 17:02

A hideg miatt télen kevesebbszer nyitunk ajtót, ablakot, pedig légcserére ebben az időszakban is ugyanolyan, vagy még nagyobb szükségünk van, mint más évszakokban. Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa elmondta, hogy melyek a szellőztetés szabályai és miért különösen fontos most, koronavírus-járvány idején.

Szellőztetés télen

A régi, rosszabbul záródó nyílászárók mellett a lakásokban volt valamilyen szintű folyamatos szellőzés. Az új, hermetikusan záródó ajtók és ablakok bent tartják a meleget, de a levegővétellel, fürdéssel, főzéssel és teregetéssel folyamatosan képződő párát is, ami több szempontból sem előnyös.

 

Télen a jó szellőztetés rövid, de hathatós. Öt-tíz perces kereszthuzattal gyorsan ki tudjuk cserélni a lakás levegőjét. Ezt érdemes reggel és este is megismételni, különösen a jelenlegi időszakban, amikor esetleg többen és több időt töltenek az otthonukban. A csendes, zöldövezeti környezetre nyíló ablakokat gyakorlatilag bármilyen napszakban kitárhatjuk, de a forgalmasabb utak mellett élőknek figyelni kell arra is, hogy a szellőztetést akkor végezzék, mielőtt a forgalom elindult, vagy miután elcsitult.

A túl száraz levegő sem egészséges

Szellőztetés télen is fontosPáramérő készülékkel mérni tudjuk a lakás levegőjének nedvességtartalmát. 40-50% között az ideális. Általában a központi fűtéses lakásokban szokott gondot okozni, hogy a levegő páratartalma tartósan a kívánt érték alatt marad, vagyis túl száraz a levegő. Ez sem előnyös, mert a száraz meleg levegő irritálja, kiszárítja a nyálkahártyát. Emiatt gyakori orrvérzés, orrfújásnál véres váladék is jelentkezhet. A száraz nyálkahártya sérülékenyebb, a kórokozók emiatt könnyebben megtelepszenek rajta, a száraz levegőjű lakás emiatt közvetve gyakoribb légúti megbetegedésekhez is vezethet.

 

A szellőztetéssel a páratartalmat is javítani tudjuk. Érdemes este, lefekvés előtt is a hálószobában is szellőztetni, így a túl száraz benti levegőhöz képest kicsit párásabb külső levegő az alvásunkat is segíti. Emellett a szoba hőmérsékletére is fontos ügyelni, mert a túl meleg lakásban szárazabb a levegő. Napközben 22-24oC, éjszakára 19-20oC köré érdemes beállítani a hőmérsékletet.

A párás levegő veszélyei

A túl magas, tehát tartósan 60% feletti páratartalom sem egészséges. Az ilyen lakásokban gyakran jelenik meg penész, ami nemcsak a látvány és dohos szag miatt kellemetlen, de a belélegzése légúti károsodást, penész allergiásoknál komoly tüneteket is okozhat. A szellőztetés ilyen esetben is nagyon fontos, segít a lakásban összegyűlt párától megszabadulni és ezáltal a penészesedés kockázatát is csökkenteni.

Szellőztetés koronavírus-járvány idején

A téli időszakban gyakoribb a különböző légúti fertőzést kiváltó kórokozók jelenléte is a levegőben. Ha beteg van a családban, ezért fontos, hogy lehetőleg a többiektől szeparáltan, külön helyiségben töltse a lábadozás idejét. Ilyenkor a rendszeres szellőztetés azért is fontos, mert a légcserével csökkenteni tudjuk a lakásban összegyűlt kórokozók számát is.

Téma szakértője

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt szakértők!! 29 eves no vagyok, 3 eve derult ki hogy kezdodo COPD-m van. A Fev 1 ertekem 75-90-ig szokott lenni. Csak rohamoldo gyogyszerem van amit 2x hasznaltam idaig, elotte minden nap hasznaltam a bretarist. Meg nincsen kialakulva ez a betegseg, voltmar pont influenzasan hogy normal volt a spirometriai eredmenyem.tudom tiszta. Lepcsozeskor illetve dombra felmeneskor szoktam enyhen fulladni. Az lenne a kerdesem hogy ez a betegseg meg e maradhat igy ilyen allapotban? Mivel fiatal vagyok meg. Most tervezem a babat is, es felek hogy nem tudom felnevelni. Orvosom annyit mondott ha nem szokom le a cigizesrol 50 evesen kijon rajtam teljesen ez a betegseg. Probalom a dohanyzast abba hagyni, elektromos cigivel is. Kerem adjanak tanacsot hogy milyen elet varhat ram ezekkel az eredmenyekkel? Koszonom. Hajnalka
    Dudás Hajnalka

    dr. Hidvégi Edit PhD

    tüdőgyógyász
    Kedves Hajnalka!

    Az orvosa jól előre vetítette a várható jövőt, mivel a dohányosok egy része COPD-s lesz. Mivel jelenleg a FEV1 értéke még javulni tudott, bár már csak 90%-ot ért el a normális 100% helyett, ez egyelőre asztmának tekinthető.
    Amennyiben leszokik a dohányzásról, nemcsak hogy marad, de még kicsit javulhat is a légzésfunkciós értéke. Ha ekkor is megmarad a terhelésre jelentkező nehézlégzése, beszélje meg a tüdőgyógyászával, hogy a rohamoldó mellé és a Bretaris helyett valami ICS készítményt írjon fel Önnek. Ez terhesség tervezésekor és alatt is jobb választás, mint a Bretaris.
    A dohányzás leszokás támogatására ajánlani tudom az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet ingyenesen hívható telefonszámát:
    06-80/44-20-44. Itt jó tanácsokat kaphat, amivel könnyebb lesz a leszokás a cigiről.

    Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit pulmonológus szakorvos

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Figyelmes

    Nagyon elégedett voltam az időpont betartásával, Főorvosnő teljes figyelmét fordított ránk, minden kérdésünket készségesen megválaszolt, egyáltalán nem éreztük, hogy siettetne. Az e-mailben feltett kérdésekre mindíg egyértelműen válaszol, néhány napon belül.

    dr. Hidvégi Edit PhD
    dr. Hidvégi Edit PhD
    gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász, gasztroenterológus