Tart az asztmára elrendelt szteroidtól? Itt a döntő érv mellette!

Tart az asztmára elrendelt szteroidtól? Itt a döntő érv mellette!

Szerző: dr. Hidvégi Edit PhD Utolsó módosítás:2025.02.11 08:54

Az asztmások egy része fenntartásokkal viseltetik a számára rendelt inhalációs – vagyis belégzéssel a tüdőbe jutó – szteroiddal szemben. Ugyancsak kérdések, félelmek fogalmazódhatnak meg a szülőkben, ha a gyermeknek rendel el ilyen gyógyszert a tüdőgyógyász. De vajon van alapja ezeknek a szorongásoknak? Mivel járunk jobban: ha alkalmazzuk vagy ha elhagyjuk az inhalatív kortikoszteroidokat? Dr. Hidvégi Edit PhD, a Tüdőközpont gyermek- és felnőtt tüdőgyógyásza, gasztroenterológus adta meg a szakszerű választ a kérdésekre.

Milyen szteroidot kapnak az asztmások és miért? betegsé

Az asztma kezelésében hatékony és biztonságos a szteroid.Az asztma a légutak gyulladásával járó krónikus betegség, amely nem gyógyítható, de a megfelelő kezeléssel a betegeknél panaszmentességet, jó életminőséget lehet elérni. Ahhoz azonban, hogy a betegség ne korlátozza a mindennapokat, a köhögés, légzési problémák ne befolyásolják az éjszakai pihenést, sportolást vagy munkavégzést, a kezelést az orvosi előírás szerint kell folytatni. Ez azt is jelentheti, hogy a légutak gyulladását csökkentő fenntartó kezelésben használt inhalációs szteroidokat naponta kell alkalmazni. Ezek segítenek ugyanis megelőzni a tünetek fokozódását és akár az asztmás rohamot.
- Az inhalatív kortikoszteroidnak (ICS) semmi köze a versenysportban teljesítményfokozóként alkalmazott ún. anabolikus szteroidokhoz, amelyek rossz híre miatt a betegek időnként tartanak a szteroid alkalmazásától. Az asztmánál alkalmazott gyógyszerek gyulladáscsökkentő hatásúak, amelyeket a beteg belélegzéssel, gyógyszeradagoló készülékből, úgynevezett pipából juttat a légutakba. A szteroid ebben az esetben tehát a nyálkahártyáról szívódik fel és közvetlenül a légutakban hat, a vérkeringésbe csak töredéke kerül – ismerteti Hidvégi doktornő.

Mi történik, ha nem alkalmazzuk a szteroidot?

Ha rendszertelenül használjuk, vagy abbahagyjuk az orvos által rendelt inhalatív szteroidot, akkor a gyulladás újból fellángolhat, az asztmás tünetek jelentősen felerősödhetnek. Ez nem csak a gyakori köhögést jelentheti, de a terhelhetőség csökkenésével is járhat. Ha pedig valaki - akár kisebb fizikai aktivitás hatására vagy nagy mennyiségű allergén találkozva - erősen fulladni kezd, súlyos esetben sürgősségi ellátást igénylő asztmás roham is kialakulhat nála. A szteroidot ilyenkor intravénásan kapja a beteg, mivel csak ilyen módon szüntethető meg gyorsan a nehézlégzés, a fulladás.
- Nagyon fontos tudni, hogy a rendszeres inhalatív szteroid kezelés során napi 1-80 ug hatóanyag jut a szervezetbe, az alkalmazott készítmény dózisától és az eszköztől függően. Tehát körülbelül 40-200 nap alatt kerül összesen akkora szteroidmennyiség a keringésbe, mint egy injekcióval az asztmás roham ellátása során. Ezek után könnyű belátni, hogy minden szempontból sokkal biztonságosabb a napi szippantás, mint a rohamkezelés!

Ilyen hibákat kell elkerülni a szteroidok alkalmazása kapcsán

  • Nem az előírt mennyiségű alkalmazás

A szabályos szteroid belégzést fontos megtanulni.A szteroidok hosszú távon fejtik ki a hatásukat, vagyis az előírt adagolásban és rendszerességgel kell a légutakba juttatni azokat, hogy fenntartható legyen a jó állapot. Ez természetesen azokra az esetekre igaz, amelyeknél ez szükséges, az új irányelvek az enyhe asztmásoknál a szükség szerinti használatot hangsúlyozzák. Azoknál a középsúlyos-súlyos eseteknél, ahol elmarad az előírt alkalmazás, ha az asztma pipát kevesebbszer, például csak minden másnap használják, akkor idővel az asztmás tünetek erősödni fognak. Ha huzamosabb időn át elmarad a gyógyszerelés, akkor az egyre erősebb tünetek mellett asztmás roham is kialakulhat. Ez különösen veszélyes most, a téli időszakban, amikor a légúti fertőzések, a párás-ködös idő, a légszennyezettség hatására is fellángolhat az asztma.

  • Helytelen készülékhasználat

- Nagyon fontos a helyes inhalációs technika elsajátítása és ennek ellenőrzése is – hangsúlyozza dr. Hidvégi Edit PhD, a Tüdőközpont gyermek- és felnőtt tüdőgyógyásza, gasztroenterológus. - Felnőtteknél és gyerekeknél egyaránt előfordulhat, hogy nem tudják a gyógyszerbelégzést az előírásoknak megfelelően végrehajtani. Így a hatóanyag jelentős része nem jut le a tüdőbe, hanem kicsapódik a szájban és a garatban, ahonnan a nyál lenyelése révén a gyomorba, majd a májba jut. Helyes technikával azonban elkerülhető ez utóbbi hiba, vagyis az, hogy a gyógyszer egy része a szisztémás rendszerbe kerüljön. Ebben segítséget jelenthetnek a toldalékeszközök, amelyek megkönnyítik a helyes eszközhasználatot, és az is fokozza a biztonságot, ha a pipa használata után szájöblítést végzünk, és a vizet nem nyeljük le.

Forrás: Tüdőközpont (www.tudokozpont.hu)

 

Téma szakértője

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktornő! 8 évvel ezelőtt állapították meg, hogy COPD-m van.Gyógyszert, és többféle befúvókát használok. Az utóbbi 2 évben egyre gyakrabban fordul elő köhögéssel, fulladással, lázzal járó megbetegedés, amiből antibiotikum hatására is hetekig, hónapokig tart a gyógyulás. Jelenleg is tüdő és mellhártya gyulladásom van 3. hete, de a javulásnak alig van eredménye.Mit javasol mindezek elkerülésére? Válaszát nagyon köszönöm. Ildikó
    Ildikó

    dr. Hidvégi Edit PhD

    tüdőgyógyász
    Kedves Ildikó!

    Csak személyes konzultáció alapján lehet válaszolni az Ön kérdésére, mivel jelenleg számomra nem ismert a légzésfunkciós értéke, a használt gyógyszerei neve, annak megfelelő-e az alkalmazása és a jelenlegi tüdőgyulladás kiterjedtsége.
    Javaslom, hogy jelentkezzen be ambuláns rendelésemre a Budai Allergiaközpontban.

    Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit
    pulmonológus szakorvos

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Figyelmes

    Nagyon elégedett voltam az időpont betartásával, Főorvosnő teljes figyelmét fordított ránk, minden kérdésünket készségesen megválaszolt, egyáltalán nem éreztük, hogy siettetne. Az e-mailben feltett kérdésekre mindíg egyértelműen válaszol, néhány napon belül.

    dr. Hidvégi Edit PhD
    dr. Hidvégi Edit PhD
    gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász, gasztroenterológus