Távorvoslás az asztma kezelésében: kedvező tapasztalatok
A koronavírus-járvány idején a személyes találkozó helyett sokan inkább online konzultálnak kezelőorvosukkal. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológust, a Tüdőközpont főorvosát arra kértük, hogy az elmúlt hónapok alapján ossza meg tapasztalatait a távorvoslással kapcsolatban.
Asztma: fontos a kapcsolattartás az orvossal
Az asztma kezelése úgynevezett ötlépcsős modellben valósul meg. Ez az elnevezés azt is jelenti, hogy az orvos a kivizsgálás eredményei és a beteg beszámolója alapján megállapítja az asztma súlyosságát. Az, hogy éppen melyik „lépcső” felel meg az állapotának, meghatározza a kezelést is, a gyógyszerek adagolását. Ezeken a lépcsőkön azonban felfelé és lefelé is lehet haladni, a beteg állapotának megfelelően, vagyis csökkenteni és emelni is lehet a gyógyszerelést. Emiatt szükséges az orvos által megadott időközönként kontroll vizsgálaton részt venni. Emellett soron kívüli találkozóra is sor kerülhet, ha a beteg panaszai váratlanul romlanak – teszi hozzá dr. Potecz Györgyi.
Mi történik a távkonzultáció során?
Az online konzultáció során is időpontot foglalunk, mintha személyes találkozóra készülnénk. A megadott időpontban megfelelő wifi-vel ellátott, csendes helyen video-vagy telefonbeszélgetés formájában zajlik a konzultáció. Célszerű felkészülni, hogy a gyógyszereink, leletek, jegyzetfüzet elérhető közelségben legyen. Az orvos épp úgy ki tud kérdezni a tüneteinkről, ahogyan a személyes találkozó során, ám a távorvoslás során értelemszerűen nem tudja a fizikális vizsgálatot elvégezni és a légzésfunkciós érték meghatározása sem megoldható a rendelőben megszokott módon. Erre azonban már létezik megoldás!
Légzésfunkciós vizsgálat távkonzultációban?
Az otthoni légzésfunkciós eszköz segítségével az otthonunkban, rendszeresen tudjuk ellenőrizni a légzésfunkciós értékeket. A mért adatok a készülék használatának elsajátitásával és jó légzési manőver kivitelezéssel megbízhatóak, a rendelőben végzett vizsgálattal egyenértékűnek tekinthetők a távkonzultáció során. Így, amennyiben nincs mód személyes találkozóra, az eszköz segítségével, a mért adatok alapján a kezelőorvos a távolból is szükség szerint tudja módosítani az asztma kezelését.
Kedvező tapasztalatok
Az Annals of Allergy, Asthma & Immunology folyóirat korábbi számában megjelent tanulmányban 100 asztmás gyereket orvosi rendelőben láttak el, 69 gyereket pedig távorvoslásban. Hat hónappal az első találkozót követően nem volt különbség a gyerekek állapotában, az asztma kezelése egyaránt jól működött akár személyes, akár online konzultáció formájában zajlott a konzultáció. 2019-ben pedig a Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice folyóiratban jelent meg egy tanulmány, melynek megfigyelései szerint a távorvoslás eszközeit is alkalmazó asztmás felnőttek jobb asztma kontrollt, ezáltal jobb életminőséget értek el.
Dr. Potecz Györgyi a tanulmány eredményével összhangban elmondta, hogy tapasztalatai szerint is a betegek számára megnyugtató érzést adnak a rendszeres mérések, az otthoni légzésfunkciós eszköz használata. Hatékonyabb kezelést is lehet összeállítani, ha a mérés rendszeresen, a beteg napi életvitele mellett történik, nemcsak félévente egyszer a rendelőben. Főorvosnő kiemelte, hogy a téli időszakban a légúti fertőzések miatt is felerősödhetnek az asztmás tünetek, emiatt is fontos az értékek nyomon követése. Ha a beteg bizonytalan a kiértékelésben, vagy a tünetei erősödnek, az adatokat a távolból is megoszthatja a kezelőorvosával. A távorvoslással a fertőzések kockázata is csökkenthető, hiszen ebben a vírusok által terhelt időszakban kihagyható a tömegközlekedés, az otthon melegéből is megoldható a konzultáció.
Bejelentkezés távkonzultációra
Téma szakértője
- COVID utáni kivizsgálás
- asztma
- COPD
- légúti allergia
- krónikus köhögés
- tüdőgyulladás
- allergénspecifikus immunterápia
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Közvetlen és magabiztos
Potecz doktornő felkészültsége, közvetlen és magabiztos szakmai tudása, végtelen kedvessége, mosolygós türelme lehetővé tette, hogy a lehető legtöbb információt átadhassam betegségemről. Köszönet érte