Tüdőgyulladás okai – több módon is elkaphatjuk a fertőzést

Tüdőgyulladás okai – több módon is elkaphatjuk a fertőzést

Utolsó módosítás:2020.02.24 14:58

A tüdőgyulladásnak több oka lehet a kórokozó típusától és attól függően, hogyan kaptuk el a fertőzést. A tüdőgyulladás gyakori kiváltó okait dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa foglalta össze.

A fertőzés útja

A tüdőgyulladás gyakori betegség, elsősorban a fiatalabb – 5 év alatti – és idősebb – 75 év feletti – népesség körében veszélyes kórkép. A betegség kialakulásának szempontjából az életkor mellett rizikófaktornak számít még a dohányzás, légzőszervi és egyéb krónikus megbetegedések, a gyengült immunrendszer, és a tartós ágyhoz kötöttség, a köhögést nehezítő állapotok.

  • A tüdőgyulladás leggyakrabban cseppfertőzéssel terjed, iskolai, munkahelyi, családon belüli közegben kaphatjuk el a fertőzést. A gyerekek és felnőttek körében előforduló alsó légúti fertőzések 5-12%-át ez az úgynevezett közösségben szerzett tüdőgyulladás okozza. Ez a harmadik leggyakoribb halálok világszerte.
  • Tüdőgyulladás kialakulhat kórházi kezelés során is. A lélegeztetés okozta tüdőgyulladás a géppel lélegeztetett betegeknél alakulhat ki, mely szükségszerű a felépülésük szempontjából, de egyben megkönnyíti, hogy a lélegeztető tubuson keresztül kórokozók a légutakba kerüljenek.
  • Az aspirációs tüdőgyulladás félrenyelés következtében alakul ki. Ilyen esetben a fertőzés kiváltó oka a légutakon keresztül a tüdőbe került étel, ital vagy hányás során a távozó gyomortartalom, amivel kórokozók kerülnek a tüdőbe. Gyakrabban fordul elő, ha valakinél a nyelési reflex betegség következtében nem működik megfelelően, vagy mentális állapota nem megfelelő, és gyakori hányás miatt.

A tüdőgyulladás okai – a kórokozó alapján

A tüdőgyulladás okainak kivizsgálása és kezelése.A tüdőgyulladás lehet bakteriális, virális eredetű, de gomba is okozhatja. A bakteriális eredetű fertőzés lehet típusos és atípusos. A típusos rendszerint magas lázzal, légzési nehézséggel jár, az atípusos enyhébb tüneteket okoz, például hőemelkedést, fejfájást és száraz köhögést, ami nem jelenti a betegség enyhébb voltát. A közösségben szerzett típusos tüdőgyulladás okozói leggyakrabban a Streptococcus pneumoniae és a Haemophilus influenzae, ill. Moraxella catarrhalis baktériumok. Az atípusos tüdőgyulladás kórokozói a Mycoplasma pneumoniae, a Legionella pneumophila és a Chlamydia pneumoniae baktériumok.

A vírusos eredetű tüdőgyulladás kórokozója lehet az influenza, az RSV és a náthát is okozó rhinovírus. Láz, köhögés, nehézlégzés, izom- és ízületi fájdalmak jelezhetik a betegség kialakulását.

A talajban vagy a madárürülékben előforduló gombafajok is okozhatnak tüdőgyulladást, elsősorban legyengült immunrendszer mellett . Kiváltói lehetnek olyan organizmusok, mint a Pneumocystis jirovecii, a Histoplasma és Coccidioides fajok. A kórokozóval történt találkozást követően a tünetek – láz, köhögés és mellkasi fájdalom - megjelenéséig napok vagy hetek is eltelhetnek.

A tüdőgyulladás fertőző?

A gombás eredetű és az aspirációs tüdőgyulladás nem. A bakteriális és a vírusos eredetű tüdőgyulladások azonban cseppfertőzéssel terjednek, de a kórokozó átadható közös pohár vagy evőeszköz használattal is és a rendszeres kézmosás elmulasztásával.

A tüdőgyulladás kockázata csökkenthető a megfelelő védőoltások beadásával. Erre gyermekek és felnőttek esetében is van lehetőség, idősek és krónikus légúti betegek számára különösen ajánlott. Beszéljen orvosával arról, hogy mely oltások a megfelelőek az ön és családja számára!

 

Koronavírus - az új vírus, ami tüdőgyulladást okoz

2019. december 31-én tüdőgyulladásos megbetegedéseket jelentettek a kínai Vuhan városából. A tüdőgyulladást olyan vírus okozta, amelyet korábban nem ismertek. Egy héttel később a kínai hatóságok megerősítették, hogy új vírust azonosítottak: a „2019-nCoV” koronavírust. Az új vírus a megfázást, SARS (Súlyos Akut Légzőszervi Szindróma) és MERS (Közel-keleti légúti koronavírus) megbetegedéseket is okozó vírusok családjába tartozik.

 

A koronavírus tüdőgyulladást okoz, a fertőzést követő néhány napon belül. A Lancet folyóirat január végén közölt számában 41, a fertőzésen átesett beteget vizsgáltak. Kivétel nélkül mindannyiuknál megjelentek a tüdőgyulladás tünetei. Magas láz, kínzó száraz köhögés a legjellemzőbb panasz, de sokan fejfájásról, fáradtságról és légszomjról is beszámoltak.

 

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a koronavírus fertőzés megelőzésére is az egyébként szokásos tanácsokat ajánlja:

  • naponta alaposan, többször mossunk kezet, lehetőleg alkohol tartalmú, fertőtlenítő hatású kézmosóval
  • tüsszentés, köhögés esetén használjunk zsebkendőt
  • kerüljük a kontaktust, a beteget ne látogassuk
  • láz, köhögés esetén forduljunk orvoshoz és számoljunk be a közelmúltban történt külföldi utazásainkról, ha volt ilyen.

 

Téma szakértője

  • Specialitások:

     

  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Jó napot!!! Nekem egy olyan kérdésem lenne h most volt melkasi nyirokcsomó szövet tanom és arra lenék kiváncsi h mütét után 1 nappal köhögötem fel sárgás köpetett és hogy ez normális e és az is h köhintésnél a tarkomra kisugárzik a fájdalom válaszát elöre is köszönöm.
    Nagy Péter

    dr. Potecz Györgyi

    tüdőgyógyász, allergológus és klinikai Immunológus
    Tisztelt Kérdező,
    A lehető legrövidebb időn belül kérdezze meg a műtétet végző kollégát a problémájáról.
    Üdvözlettel:
    Dr Potecz Györgyi

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Jó úton haladunk

    Dr. Potecz doktornő nagyon segítőkész volt. Próbálta rendszerben nézni a komplex problémámat. Nagyon megnyugtató, hogy több irányban gondolkozott. Hamarosan ismét megyek hozzá, és érzem, hogy jó úton haladunk előre. Nagyon köszönöm!

    dr. Potecz Györgyi
    dr. Potecz Györgyi
    tüdőgyógyász, allergológus és klinikai Immunológus