Mellhártya gyulladás

Mellhártya gyulladás

Utolsó módosítás:2024.07.18 15:11

A mellhártya gyulladás a tüdőt borító két vékony lemez gyulladása. Típusos tünete a légzés hatására fokozódó éles mellkasi fájdalom. Mivel azonban a mellkasi fájdalom hátterében más, akár életveszélyes állapotok is állhatnak, így bármilyen okból is jelentkezzen ez a tünet, érdemes gyorsan orvoshoz fordulni!

Mit jelent a mellhártya gyulladás?
Mik a mellhártya gyulladás típusos tünetei?
Mi miatt jöhet létre mellhártya gyulladás?
Hogyan azonosítható a mellhártya gyulladás?
Milyen más betegségekre hasonlítanak a mellhártya gyulladás tünetei?
Mit lehet tenni a mellhártya gyulladás kezelése érdekében?

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Tüdő Központban

Mit jelent a mellhártya gyulladás?

A mellhártya gyulladás (vagy orvosi nevén pleuritis) annak a hártyás szervnek a gyulladása, ami a tüdőt és a mellkasüreg belső falát borítja. Ez egy kettős rétegű hártya: a viscerális pleura közvetlenül a tüdő felszínét borítja; míg a parietális pleura a mellkasüreg belső falát, a rekeszizmot és a mediastinumot (a mellkas középső részét, amelyben a szív, nagy erek, légcső, nyelőcső és más szervek találhatók). A két réteg között, a pleurális térben egy vékony folyadékréteg található. Ennek a folyadéknak a feladata, hogy csökkentse a súrlódást a tüdő és a mellkasüreg falai között légzés közben, és így lehetővé tegye a tüdő sima mozgását. Ez a két réteg úgy képzelhető el, mint két fólia, amiket összetapaszt egy kis mennyiségű víz. A fólia két rétege is nehezen választható el egymástól, de simán elcsúsznak egymáson. A mellhártya rétegei is hasonló elven működnek, biztosítják a könnyed elmozdulást, de ők maguk közel maradnak egymáshoz. A folyadék feladata az elmozdul biztosítása, mint ahogyan az olaj teszi a gépekben. A mellhártya rétegei emellett mechanikai védelmet nyújtanak a tüdő számára, segítve annak stabilitását és rögzítését a mellkasüregben. A pleurális térben lévő negatív nyomás hozzájárul továbbá a tüdő kitágulásához belégzéskor, és elősegíti annak összehúzódását kilégzéskor.

Ezeknek a funkcióknak a betöltéséhez a mellhártya rétegei között lévő folyadéknak közel állandó mennyiségben kell lennie és a mellhártyának is meg kell őriznie a rugalmasságát. A folyadék termelése és felszívódása éppen ezért egy szigorúan szabályozott folyamat, viszont mellhártya gyulladás esetén sérülhet. A mellhártya gyulladás éppen ezért súlyos légzőszervi tüneteket, például nehézlégzést vagy köhögést okozhat. Mellhártya gyulladás esetén a mellhártya rétegei megduzzadnak és begyulladnak, ami miatt úgy fognak dörzsölődni egymáshoz, mint két darab csiszolópapír. Ez fájdalmat okoz be- és kilégzéskor. A mellhártya gyulladás fájdalma típusosan enyhül, ha visszatartja a lélegzetét.

Kapcsolódó cikkünk

Nem a tüdőrák a dohányzás legnagyobb kockázata!

Nem a tüdőrák a dohányzás legnagyobb kockázata!

Jóval több embert érint, mint a tüdő- és gégerák, mégis kevesebbet hallunk róla. A COPD 2050-re a negyedik leggyakoribb halálok lehet, az érintettek 90%-a dohányos, vagy passzívan szívja a füstöt. Dr. Dózsa Izabella tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa ezért arra figyelmeztet, hogy ne vegyük félvállról a gyakori köhögést, mely a betegség egyik leggyakoribb jele lehet! Kezelés nélkül a COPD természetes lefolyása révén állandósuló és súlyosbodó tüneteket, majd nehézlégzést, fulladást okozhat.

Mik a mellhártya gyulladás típusos tünetei?

A mellhártya gyulladás fő tünete a mellkasi fájdalom, amely úgy írható le, mint egy éles, szúró vagy késszerű fájdalom. A fájdalom rosszabbodik mély lélegzetvételre vagy köhögésre, és néha átterjedhet a vállra vagy a hátra is. Éppen ezért gyakori, hogy óvatosan, felszínesen lélegzenek a páciensek mellhártya gyulladás esetén, mert így próbálják elkerülni a fájdalmat. A mellhártya gyulladás további tünetei a következők lehetnek:Mellhártya gyulladás

  • Nehézlégzés: A fájdalom miatt a beteg felületesebben lélegzik, ami légszomjhoz, nehézlégzéshez vezethet.
  • Köhögés: Gyakran száraz és irritáló köhögés is kíséri a mellhártya gyulladás folyamatát.
  • Láz és hidegrázás: Főként fertőzéses eredetű pleuritis esetén fordul elő láz és hidegrázás, mivel a szervezet védekezni próbál a kórokozók ellen.
  • Rendkívüli fáradtság (kimerültség): A nehézlégzés, a csökkent oxigénellátás és az esetleges fertőzés mind-mind kimerítheti a szervezetet.

A mellhártyagyulladás előrehaladtával további komplikációk is felléphetnek. A mellhártyagyulladás egyes eseteiben túlzott mennyiségű folyadék gyűlhet össze a pleurális térben. Ezt nevezzük pleurális folyadékgyülemnek. Ez a folyadék feszítheti a mellhártyát, a két réteg összedörzsölődését okozhatja és fokozhatja a fájdalmat. A mellhártyatérben lévő nagy mennyiségű folyadék a tüdőt is összenyomhatja, ami miatt az részben vagy teljesen összeeshet (atelectasia). A felesleges folyadék el is fertőződhet, és genny halmozódhat fel így a pleurális térben. Ezt empyemának nevezik, ami gyakran lázzal és elesett állapottal is együtt jár.

Mi miatt jöhet létre mellhártya gyulladás?

A mellhártya gyulladás hátterében számos ok állhat, gyakori a kórokozók miatti mellhártya gyulladás, de nem minden esetben fertőzés miatt jön létre. A kórokozók között szerepelhetnek baktériumok, vírusok vagy gombák. Ezek a típusú fertőzések közvetlenül is érinthetik a mellhártyát, de gyakori, hogy a tüdőgyulladásból fejlődik ki mellhártya gyulladás. Alapvetően maga a mellhártya gyulladás nem egy fertőző betegség, de a kórokozó továbbadható, ha miatta alakult ki mellhártya gyulladás. A mellhártya gyulladás hátterében azonban más, nem fertőző okok is állhatnak:

Hogyan azonosítható a mellhártya gyulladás?

A mellhártya gyulladás diagnosztizálásához több vizsgálatra is szükség lehet. Első lépésben fontos kideríteni a tünetek okát és kizárni a hasonló tünetekkel jelentkező, súlyos, akár életveszélyt okozó betegségeket. Ezt követően meg kell találni, hogy mi kiatt alakulhatott ki a mellhártya gyulladás. Ennek ismeretében adható meg ugyanis majd a legjobb terápia. A mellhártya gyulladás kivizsgálásában az alábbi lépésekre lehet szükség:

  • Anamnézis felvétel: Fontos megismerni a beteg kórtörténetét, a fennálló más társbetegségeket és a szedett gyógyszereket, hiszen - ahogyan az előző bekezdésben is említettük - ezek miatt is kialakulhat mellhártya gyulladás. A fájdalom pontos helye, jellege is hasznos információk, valamint az, hogy bármi javítja-e vagy rontja-e a tüneteket.
  • Fizikális vizsgálat: Az orvos meg fogja több helyen is hallgatni a tüdejét, mellhártya gyulladás esetén ugyanis egy jellegzetes hangot (crepitatio) hallhat.
  • Elektrokardiogram (EKG): Az EKG elvégzése abban segít, hogy kizárhassuk a szív eredetű betegségeket.
  • Labor vizsgálatok: A vérvétel segíthet a fertőzésre vagy autoimmun betegségre utaló jelek keresésében.
  • Képalkotó vizsgálatok: A röntgen, CT és ultrahang segítségével felvételeket készíthetünk a tüdőről. A mellkasröntgen nem mutatja ki közvetlenül a mellhártyagyulladást, de támpontot ad abban, hogy mi okozza a tüneteket, például egy fertőzés (tüdőgyulladás).
  • Pleurális folyadék vizsgálata: Szükség esetén egy kis mennyiségű folyadékmintát is vehetnek a pleurális folyadékból. Ezt a mintát aztán laboratóriumban elemzik, hogy pontosan felmérjék milyen kórokozók vagy antitestek vannak benne.

Milyen más betegségekre hasonlítanak a mellhártya gyulladás tünetei?

A mellhártya gyulladás csupán a tünetek alapján könnyen összetéveszthető más betegségekkel. A mellhártya gyulladás sok tünete (például a nehézlégzés, köhögés, mellkasi fájdalom) nem specifikus, és más kórképek is okozhatják. Erre azért fontos kitérni a mellhártya gyulladás kapcsán, mert sok azonnali beavatkozást igénylő, életveszélyes állapot első tünete az erős mellkasi fájadlom. A mellhártya gyulladás szerencsére nem jelent egy életveszélyes kórképet, de más nehézlégzéssel és mellkasi fájdalommal járó állapotok igen. A pontos diagnózis felállításához orvosi vizsgálatra és esetenként további diagnosztikai tesztekre van szükség. Ha valaki tehát mellkasi fájdalmat vagy légzési nehézségeket tapasztal, sürgősen orvoshoz kell fordulnia! Az ilyen típusú tünetek hátterében a mellhártya gyulladás mellett az alábbi kórképek is állhatnak:

Mit lehet tenni a mellhártya gyulladás kezelése érdekében?

A mellhártya gyulladás kezelése a kiváltó októl függ. Ha például bakteriális vagy gombás tüdőgyulladás az ok, antibiotikumot vagy antimikotikumot lehet felírni a fertőzés kezelésére. Ha az ok vírusfertőzés, a mellhártyagyulladás általában magától is elmúlik.

Fontos emellett a tünetek kezelése is. A mellhártya gyulladással járó fájdalmat és gyulladást általában nem szteroid gyulladáscsökkentőkkel (NSAID) kezelik. Súlyos gyulladás vagy autoimmun betegség esetén szteroid gyógyszereket is javasolhatnak. Ha jelentős mennyiségű folyadék gyülemlik fel a mellhártya két lemeze között, szükség lehet a folyadék lecsapolására. Ritka esetekben, ha a mellhártya gyulladás vagy az azt okozó állapot nem kezelhető más módon, sebészi beavatkozásra is sor kerülhet.

A mellhártya gyulladás gyógyulása és kimenetele is nagyban függ a gyulladás kiváltó okától. Fertőzéses eredet esetén teljes gyógyulás érhető el, míg rák vagy autoimmun betegség esetén mindig fennáll a kockázata annak, hogy a mellhártya gyulladás visszatér. Ilyen esetben ezeknek a betegségeknek a hatékony kezelése segíthet a megelőzésben.