Tüdőgyulladás
A tüdőgyulladás vagy más néven pneuomónia egy gyakori, potenciálisan az életet veszélyeztető, jelentős halálozással járó kórkép. Elsősorban a legyengült védekezőképességű személyeket, az időseket és a krónikus betegeket veszélyezteti. A gyulladás két-három hét alatt jól kikezelhető betegség, amennyiben mielőbb felismerése kerül a problémát okozó vírus, baktérium vagy gomba.
Tüdőközpont szolgáltatásai az Ön gyógyulásáért:
- szakorvosi ellátás
- gyermekorvosi ellátás
- képalkotó vizsgálatok (röntgen, tüdő-CT, MR)
- laborvizsgálatok
- gyógyszeres kezelések
- gyógytorna, légzőtorna
- online ügyfélkapu
- páciens-közösség
Koronavírus is lehet oka tüdőgyulladásnak?
A WHO adatai szerint a világon a 7. leggyakoribb halálok a tüdőgyulladás, még napjainkban is. Nem egyenlő arányban fordul elő a kórkép legyengült állapotú egyének és erős immunrendszerrel rendelkezők között, illetve az életkor tekintetében is különbségek mutatkoznak.
Tudj meg többet a tüdőgyulladás előfordulásáról >>
Tüdőgyulladás okai
A pneumóniát leggyakrabban baktérium vagy vírus okozza, de más paraziták, belélegzett gőzök, gázok, illetve akár a légzőrendszerbe került idegentest is kiválthatja.
A tüdőgyulladásoknak mindössze 20-30%-át okozzák baktériumok, viszont ezen megbetegedéseknek a halálozása a többi kórokozó által kiváltott megbetegedésnek akár a 2-3-szorosa is lehet. Magyarországon a teljes antibiotikum-fogyasztásnak mintegy a tizedét a tüdőgyulladások kezelésére használjuk fel.
A baktériumok közül a leggyakoribbak:
- Staphylococcus pneumoniae
- Staphylococcus aureus
- Lagionella
- Haemophylus influenzae
Kórokozókról további információ, amik tüdőgyulladást okozhatnak>>
Koronavírus is lehet oka tüdőgyulladásnak?
Kialakulásának oka lehet a koronavírus fertőzés is, ami az esetek nagy részében enyhébb vagy mérsékelt tüneteket okoz, de az egyik legsúlyosabb szövődménye a tüdőgyulladás. Eddigi tapasztalatok szerint a koronavírus által okozott tüdőgyulladás azért is veszélyes, mert valószínűsíthető, hogy az egész tüdőt érinti, és nem csak annak bizonyos részeit, ráadásul nagy kockázatot jelentenek a másodlagos fertőzések is. A fertőzés után, szödményként is megmaradhat a tüdőgyulladás, ezért ha napokkal-hetekkelkésőbb is tapasztal nehézlégzést, köhögést, krónikus fáradtságot, érdemes azt kivizsgáltatni.
További részleteket a koronavírus utáni tünetekről, vizsgálatokról itt olvashat.
Tünetei
A tüdőgyulladást nem minden esetben könnyű idejében felismerni, hiszen gyakran hasonlít megfázásra vagy influenzára, amely szintén levertséggel, köhögéssel és lázzal kezdődik. Az alábbi tünetek észlelésével gyanakodhat a tüdőgyulladás fennállására:
- Száraz vagy váladékos köhögés
- Köpetürítés
- Mellkasi fájdalom
- Légzési nehézség
- Végtagfájdalom
- Magas láz
- Szédülés
- Borzongás
- Fejfájás
- Étvágytalanság
A tünetek elég jelentős eltérést mutatnak az alapján, hogy típusos vagy atípusos baktérium, esetleg vírus áll a probléma háttérében.
Pneumóia egyes típusaira jellemző tünetegyüttes >>
Fajtái
A tüdőgyulladás különböző típusait különböztetjük meg annak függvényében, hogy a tüdő mely részeire terjedt át a probléma, illetve honnan került a szervezetbe a problémát okozó kórokozó. Egyes típusaira csak enyhe tünetek jellemzőek és akár orvosi kezelés nélkül is gyógyul a kórkép, míg súlyosabb formái mielőbb orvosi ellátást igényelnek, és több hétig tartó gyulási folyamat jellemző.
Bővebb információ a tüdőgyulládás fajtáiról >>
Kivizsgálás
A pontos diagnózis felállításához és a helyes terápia kiválasztásához mielőbb tüdőgyógyász szakorvoshoz érdemes fordulni. A tünetek sokszor egyéb felsőlégúti megbetegedésekre is utalhatnak, így nagyon fontos elkülöníteni az orvosi kivizsgálás során a hasonló tünetekkel járó kórképektől a tüdőgyulladást.
A tüdőgyulladás kivizsgálásának részei:
- tüdőgyógyász általi kivizsgálás
- mellkas röntgen
- laboratóriumi vizsgálatok (vérkép, CRP, vörösvértest süllyedés)
Bővebben az egyes vizsgálatokról >>
Kezelés
A kezelés elsősorban attól függ, hogy mennyire súlyosak a tünetek, illetve milyen kórokozó okozta a tüdőgyulladást. Szóba jöhetnek antibiotikumok a bakterális fertőzések esetén, illetve antivirális szerek, ha vírus sejthető a probléma hátterében. Minden esetben fontos a megfelelő folyadékpótlás, kezdeti ágynyugalom és szükséges lehet a tünetek kezelése is (pl köptetővel).
A tüdőgyulladásos beteg kezelése, teljes gyógyulása több hétig tartó folyamat. A panaszok megszűnését követően még több hetet vehet igénybe, míg a röntgenelváltozások is a visszahúzodnak. A helyese terápia kiválasztása és a kezelés megfelelő alkalmazása ellenére is előfordul, hogy néha tüdőgyulladás maradványai maradnak a tüdőben.
Tüdőgyulladás kezeléséről bővebben itt olvashat. >>
Tüdőközpontunkban segítünk:
- a tüdőgyulladás kivizsgálásában (szükség esetén azonnali mellkasröntgennel)
- a betegség hatékony kezelésében
- a visszatérő tüdőgyulladás okának felderítésében
- a kórokozó beazonosításában és célzott kezelésében
Tüdőgyulladásról bővebben az alábbi oldalainkon olvashat:
Tüdőgyulladás gyógyulási esély >>
Tüdőgyulladásnál mit tehetek? >>
Bejelentkezés tüdőgyulladás kivizsgálásra